WSJ: Halkbank cezasına karşı Brunson teklifi reddedildi

ABD merkezli yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD’nin Halkbank hakkındaki soruşturmayı ve para cezasını düşürmesi karşılığı Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması teklifinin Donald Trump tarafından reddedildiğini söyledi.

WSJ’ye konuşan Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, Ankara’dan “Halkbank hakkındaki soruşturmayı düşürün, rahibi serbest bıralım” teklifi geldiğini söyledi. Buna göre teklif, ‘Brunson hakkındaki terör suçlamalarının düşürülmesi karşılığı ABD Hazine Bakanlığı’nın Halkbank’a getirdiği milyarlarca dolarlık cezanının geri çekilmesi’ talebini içeriyordu.

Teklifin reddedildiğini söyleyen Beyaz Saray’dan üst düzey yetkili, “Gerçek bir NATO müttefiki, zaten Brunson’ı tutuklamazdı” ifadelerini de kullandı.

Trump, Türkiye ile ilgili son açıklamalarından birinde “Masum bir adam olan rahip Brunson’ın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye’den kesintiye gideceğiz” demişti.

Trump yönetimi, Türkiye’nin içişleri ve adalet bakanlarına yaptırım getirmesinin ardından Türkiye’den ithal edilen alüminyum ve çelik için de gümrük vergilerini ikiye katlamıştı.

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, ABD’de mayıs ayında 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Halkbank, ABD üzerinden İran petrol gelirlerine 1 milyar dolarlık para aklama suçlamasıyla karşı karşıya.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.