Siber suç raporu yayınlandı

Kaspersky Lab, 2018 ikinci çeyreğine ilişkin siber suç raporu yayınladı. Kripto para hırsızlıklarını inceleyen siber suç raporu, bölgesel verileri de içeriyor.

Kaspersky Lab tarafından hazırlanan Spam ve Kimlik Avı 2018 ikinci çeyrek raporunda, kripto para dolandırıcılığına yönelik veriler yayınlandı. Nisan – Haziran 2018 tarihlerini kapsayan raporda, kripto para dolandırıcılığı ile 2,3 milyon dolardan fazla gelir elde edildiği belirtildi. Kaspersky Lab, sahte internet sitelerine yönelik 60.000’den fazla denemeyi ise başarısızlığa uğrattığını açıkladı.

İçerik analisti Nadezhda Demidova, birçok kullanıcının risklerin farkında olmadığını belirterek, siber saldırganların kimlik avı gibi faaliyetlerinde artış yaşandığını söyledi. Rapordaki bölgesel verilere baktığımızda ise Günay Amerika ve Asya’nın saldırı faaliyetlerinde en etkin bölgeler olduğunu görüyoruz.

Kimlik avı saldırılarında birinciliği yüzde 15,51 oranla Brezilya elde etmiş durumda. İkinciliği paylaşan Çin ve Gürcistan ise yüzde 14,4 orana sahip. Üçüncü sırada ise yüzde 13,6 ile Kırgızistan bulunuyor.

Kripto paraların arkasındaki blockchain teknolojisi her ne kadar güvenli olsa da, kullanıcıların dijitalde yaptıkları en ufak hata, siber saldırganların elinde büyük bir koz oluyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.