Mahfi Eğilmez: Yabancı yatırımcı için güven önemli

Ekonomist Mahfi Eğilmez, yabancı yatırımcılar için güven ortamının önemli olması gerektiğini söyledi. Eğilmez, “Yabancı yatırımcı için güven önemli. Ekonomide birçok reform yapılmalı” diye konuştu.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın düzenlediği toplantıda konuştu. 2010-2017 arasında dış borçlanmanın arttığını söyleyen Eğilmez, “Türkiye’nin ortalama potansiyel büyüme oranı yüzde 5’tir. Ancak büyüme sürdürülemediği için dış borçlanma artıyor. İnişli çıkışlı büyümeler yatırımcının kararlarını çok etkiliyor. Yatırıma karar veren bir sanayici kısa süre sonra vazgeçiyor” dedi.

“Türkiye her konuda sesini yükselten bir ülke konumuna geldi. Ama bu doğru değil. Çok konuştuğunuz zaman kendinizle çelişebiliyorsunuz. Yabancı yatırımcı için güven önemli. Ekonomide birçok reform yapılmalı” dedi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) ekonomik gelişmelerin ele alındığı toplantıya katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, gerçek olmasını istemeyecekleri bir döviz hareketliliği yaşadıklarını belirtti.

Döviz kurundaki hareketliliği “olağan dışı”, “ürkütücü” ve “sanal bir artış” olarak tanımlayan Yorgancılar, “Aslında sorunun kaynağı da, çözümün kendisi de bir cümlede gizli. 100 birim ihracatımızın 60 birimi ithalattan kaynaklanıyor. Üretmek için önce ithalat yapıp, sonra da işlemden geçirdikten sonra satıyoruz. Çok ciddi bir politika değişikliğine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz” dedi.

“Rekabetçi olamadığımız sürece, üretmenin de bir anlamı olmayacaktır” diyen Yorgancılar, şunları söyledi:

“Bakınız, bugün öngörülemeyen bir liderin yaptırımlarından Türkiye de nasibini almaktadır. Ancak, dışa bağımlı yapımız ve ürettiğimizden fazla tüketme alışkanlığımız, dünyaya mal olmuş bir markamızın olmaması ne yazık ki, bu tür girişimlere fırsat vermektedir. O nedenle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Tam bağımsızlık ancak, ekonomik bağımsızlıkla mümkündür.’ Bizim bundan sonraki tek hedefimiz, ekonomide tam bağımsızlığa ulaşmak olmalıdır. Tek çıkış noktası budur.”

Eski Hazine Müsteşarı ve Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahfi Eğilmez, EBSO meclis ve meslek komiteleri üyelerine sanayicilerin riskli süreci yönetmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla bir sunum yaptı.

2008 yılında başlayan küresel krizden çıkıldığını söyleyen Mahfi Eğilmez, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu süreci olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Euro bölgesinin de güçlü bir büyüme potansiyeline yaklaştığını anlatan Eğilmez, bu durumun ihracatının yüzde 50’sini Euro bölgesine yapan Türkiye gibi ülkeler için olumlu olduğunu dile getirdi.

Çin’de yaşanan sorunlara da dikkat çeken Eğilmez, “Çin’in büyümesi yüzde 11’lerden yüzde 6’lara düştü. Bu sıkıntı bir krize dönüşürse biz ikinci kez krize gireriz. Çünkü Çin büyük bir ekonomi. Böyle bir ortamda ABD, Trump ile birlikte korumacılık faaliyetinin içine girmeye başladı. Halbuki kapitalist sistemin temelinde serbest ticaret vardır” dedi.

“Dünya ilginç bir yere geldi. Çin serbest ticareti savunurken ABD korumacılığı savunur oldu” diyen Eğilmez, “ticaret savaşı”nın kazananı olmayacağını ifade etti.

Son iki yılda hem Türkiye’de hem de dünyada büyük şoklar yaşandığını kaydeden Eğilmez, tüm ekonomistlerin tahminler yaptığını ancak sürecin çok belirsiz olduğunu savundu. Merkez Bankası’nın ne yapacağını tahmin edemediklerini dile getiren Eğilmez, Türkiye’de “iki farklı hükümet varmış gibi”, 2002 ve 2009 ile 2010 ve 2017 arasında iki farklı dönem yaşandığını söyledi.

Eğilmez şunları kaydetti:

“İlk dönem gayri safi milli hasılasında inanılmaz bir artış yaşanmıştı. Kişi başına gelir, özelleştirme gelirleri aynı şekilde seyir gösterdi. 2010 ile 2017 arasında dış borçlanma arttı. Türkiye’nin ortalama potansiyel büyüme oranı yüzde 5’tir. Ancak büyüme sürdürülemediği için dış borçlanma artıyor. İnişli çıkışlı büyümeler yatırımcının kararlarını çok etkiliyor. Yatırıma karar veren bir sanayici kısa süre sonra vazgeçiyor. Ama Türk sanayicisi bu değişime açık.”

Türkiye’de Tüketici Fiyatları Enflasyonu (TÜFE) ile Üretici Fiyatları Enflasyonu (ÜFE) arasında 10 puanlık fark bulunduğunu söyleyen Mahfi Eğilmez, üreticinin fiyat artışlarını tüketiciye yansıtamadığını belirtti.

Bu durumun üreticiyi olumsuz etkilediğini dile getiren Eğilmez, “Bütçe açığını düşürmeyi geçmişte başardık. Tahminim bütçe açığında bu yıl yüzde 2.6’ya doğru hızla gidiyoruz. Seçimden önce verilen sözler bütçeye yük olacak. Cari açık 2011’de yüzde 10’lara yaklaştı. Türkiye tasarruf ile yatırım arasındaki dengeyi kuramadı. Türkiye ya bütçe açığı vererek ya cari açık vererek büyüyor. Bu ilginç bir durum. Açık vermemek mümkün olmasa da yüzde 2’ler civarında açıkla yüzde 5’lik büyümeyi yakalamalıyız. Teşvik sistemiyle bu mümkün” dedi.

Türkiye’nin “kavgacı bir tutumdan” vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Eğilmez, risklerin kontrol edilerek kavgaların azaltılması durumunda krizlerin aşılacağını kaydetti. Yabancı yatırımcı açısından yargı bağımsızlığına da dikkat çeken Eğilmez, şöyle devam etti:

“Türkiye her konuda sesini yükselten bir ülke konuma geldi. Ama bu doğru değil. Çok konuştuğunuz zaman kendinizle çelişebiliyorsunuz. Yabancı yatırımcı için güven önemli. Ekonomide birçok reform yapılmalı. Kurdaki büyük sıçramalara karşı kapıyı açık bırakmamalıyız. Kendi önlemlerimizi almamız lazım. Dolar ne olur tahmin etmek çok zor. Rahibi bıraksak bambaşka olur, Trump yeni bir tweet atarsa bambaşka olur. Normal koşullarda tahminlerim tutar. Ama normal koşullarda değiliz.” (İZMİR/DHA)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.