Yağmur ormanlarını kesen şirketlerin paraları vergi cennetlerinden geliyor

Amazon yağmur ormanlarında ormansızlaşma ve yasa dışı balıkçılık gibi doğaya zarar veren şirketlere karanlık vergi cennetleri üzerinden yatırım yapıldığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalar, Brezilya soyası ve kırmızı et sektörlerine yönelik yatırımlarının büyük bir miktarının vergi cenneti adı verilen, vergilerin düşük ve finansal şeffaflığın neredeyse olmadığı ülkelerden geldiğini gösteriyor.

Aynı araştırmalar, yasa dışı ve denetimsiz balıkçılık yapan gemilerin çoğunluğun yine aynı vergi cenneti ülkelerin üzerine kayıtlı olduğunu da gösteriyor.

Paradise ve Panama belgeleri gibi sızdırılan finansal raporlar; şirketlerin, politikacıların ve küresel elitlerin vergi cennetlerini kullandığını ve finansal anlaşmalarını bu ülkelerde gizlice yaparak en az vergiyi ödediklerini gösteriyor. Ama bu finansal anlaşmaların çevreye olan etkileri göz ardı edilmiş durumda.

İklim değişikliğine karşı atılacak adımları araştıran bir düşünce merkezi olan Stockholm Direnç Merkezi (SRM) tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları vergi cennetlerinin gizli anlaşmalar ile benzer bir şekilde doğaya zarar veren etkinliklere finans sağladığını belirtiyor.

Özellikle kırmızı et üretimi ve soya sektörüne 2000 ve 2011 yılları arasında yapılan yatırımların %70’i yani 18 milyar doların çoğunluğu Cayman adaları olmak üzere vergi cennetlerinden geldiği belirtiyor.

Yine aynı şekilde yasa dışı ve denetimsiz balıkçılık yapan botların %70’i de çoğunluğu Belize ve Panama olmak üzere bu vergi cennetlerine kayıtlı.

(Yeşilist –

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.yesilist.com/yagmur-ormanlarini-kesen-ve-yasa-disi-balikcilik-yapan-sirketlerin-paralari-vergi-cennetlerinden-geliyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.