Albayrak Yeni Ekonomi Modeli’ni açıklarken, Dolar 6.38’e yükseldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaklaşık dört saat gecikmeli başlayan Yeni Ekonomi Modeli’nin tanıtım toplantısına Dolmabahçe’de 15:22’de başladı.

“Bugün benim için çok heyecan verici bir gün. Türkiye son 16 yılda bir üst lige çıktığı çok başarılı bir süreç ortaya koydu. Bugün yeni sistemin genel çerçevesini çizeceğimiz bir toplantı.

“Berat Albayrak bugün var yarın yok, Berat Albayrak olsa da olmasa da dizayn ettiğimiz sistemin sürdürülebilir olması.

“Birçok ülkenin yaşadığı sistemsel problemlerde sürdürülebilirliğin olmaması var. Yeni sistem sürdürülebilir olacak. Katılımcı olacak.

“81 milyon katılımcı olacak.

“Türkiye’nin makro göstergelerini dikkate alınınca makul süreçten geçmiyoruz.

 

İş insanları Güler Sabancı, Tuncay Özilhan, Hüsnü Özyeğin, Ferit Şahenk, Ali Ülker, Mehmet Ali Aydınlar de Berat Albayrak’ın konuşmasını izliyor. Fotoğraf: Hilmi Hacaloğlu/ Twitter

“Para politikalarının tam bağımsızlığını istiyoruz. Buradaki özellikle para politikalarındaki tam bağımsızlığı prensip olarak devam etmesi gereken bir husus.

“Bunu ortaya koyacak yasal düzenlemeler yapılacak. Özellikle bankacılık kesimi olmak üzere finansal sektörün güçlü yapısının devam etmesi noktasında da finansal istikrarın daha da güçlendirilmesi amaçlarımızdan biridir.

“Bankacılık sektörün finansal sektörü içerisindeki payını azaltacağımız sermaye piyasasının da pasta içindeki payını artıracağımız bir süreç olacak.

“Bu noktada birinci adım dediğimiz ekonomik dengelenme dediğimiz bir süreçten bahsediyoruz.

“Yeni ekonomik yaklaşımımızın 4 tane sac ayağı var ama ben bunu 3+1 diye tanımlıyorum.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.