“Türkiye’de yaklaşık 13 milyon ruhsatsız yapı var”

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nusret Suna “İmar barışı açıklamasında Türkiye’deki yapıların yüzde 60’ı ruhsatsız ve iskânsız, dendi. Bu çok büyük bir rakam. Rakam olarak düşünüldüğünde yaklaşık 10-13 milyon arasında ruhsatsız bina var deniyor. Bunu da İstanbul’daki yapı ortalamasına vurduğunuz zaman rakamlar çok büyük.” diye konuştu.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman’a göre İstanbul’un yüzde 70’inde kaçak yapıların yer aldığı riskli bölgeler var. İstanbul’un her yerinde kaçak yapılaşmış ve imar planı disiplini dışında inşa edilen yapılar olduğunu söyleyen TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman “İstanbul’daki bölgelerin çok büyük bir kısmı Beyoğlu’nda yıkılan bina ile benzer riskleri taşıyor” dedi.

İmar affının yurttaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini söyleyen TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu “Yapıların güvenliği ve kentleşme konusunda ciddi sorunlar var. Yapıların birçoğu depreme ve afetlere karşı dayanıklı değil. Bu koşullarda imar affının çıkarılması bu riskleri daha da arttırıyor. İmar affı çıktığı tarihten itibaren binalara kaçak katlar, ilaveler yapılmaya başlandı. Kamu arazileri ya da özel inşaat arazi yerlerinde ruhsata tabii olmayan tamamen kaçak bir takım yapılaşmalar hız kazandı. Yurttaş kısa vadede bir takım avantaj elde ediyor gibi görünse de gerçekte bütün hayatları tehlikeye atılıyor” diye konuştu. Muhcu’ya göre, özellikle kentin çeperlerinde ya kaçak ya da ruhsat gereklerine aykırı binalar var ve onların riskli bölgeler olduğu söylenebilir. Öte yandan, kamu denetimi almamış bu yapıların çoğu dere yatakları, tarım arazileri ve içme suyu havzaları üzerine yapılıyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.birgun.net/haber-detay/denetimsiz-yapilar-faciaya-kapi-araliyor-turkiye-de-yaklasik-13-milyon-ruhsatsiz-yapi-var-224756.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.