‘Dünya ‘sıcak seraya’ dönüşme riski taşıyor ve bu durumdan geri dönülemez’

İklim değişikliğine karşı atılacak adımları araştıran bir düşünce merkezi olan Stockholm Direnç Merkezi (SRM), Amazon yağmur ormanlarının yok oldukça, Kuzey kutbuna yakın donmuş toprakların eridikçe karbon dengesinin daha çok bozulacağını belirtiyor.

Permafrostlar eridikçe ortaya çıkan metan gazı atmosferi hızla değiştirme gücüne sahip.

Yağmur ormanları, permafrost adı verilen kutup donmuş toprakları ve bunlara benzer doğal sistemler Dünya’nın karbon tutan araçları. Doğal denge bozuldukça, bu araçların karbon tutmaya değil, karbon salımı yapmaya başlaması ile bir “sıcak sera Dünya” oluşacak ve insanlığın varoluşunu riske atan bir olaylar dizisi başlamış olacak.

SRM direktörü Prof. Johan Rockstrom, bu araçların dominonu taşı etkisi ile birbirini etkileyebileceğini belirtiyor. Rockstrom karbon tutan bir sistemin yok olmasının, diğer araçları kurtarmayı zorlaştıracağını ya da imkansız yapacağını öne sürüyor.

Potsdam İklim Etkileri Araştırmas Enstitütsü direktörü Prof. Hans Joachim Schellnhuber bu olaylar dizisinin aynı zamanda dünyanın sistemini de yeni bir döngüye sokacağına inanıyor.

Küresel sıcaklıklar şu anda endüstriyel devrimin önceki seviyelerine göre 1 derece artmış durumda, Paris İklim Anlaşması ile hükümetler sıcaklıkların artışını 2 derece ile sınırlamak için anlaştı. En kötü senaryoya göre, sıcaklıkların 4 ile 5 derece artması bekleniyor. Bu 1,2 milyon yıldır gezegenin ulaştığı en yüksek ortalama sıcaklık.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.