Uygulamalı Temel Veri Eğitimi Düzenlendi

Şeffaflık Yaz Okulu’unda bir tam gün süren  5 ders bölümünden oluşan uygulamalı temel veri eğitimi Pınar Dağ tarafından verildi,  Onur İzli tarafından ise dersin asistanlığı yürütüldü.

 

Uygulamalı Temel Veri Eğitiminin kapsamı ise şöyleydi; ‘Verinin tanımını, türlerini, kaynaklarını, kullanımını, araçlarını kapsıyor. Uluslararası, ulusal ve sivil veri kaynaklarına örneklerle yer veriyor. Açık verinin şeffaflık ile ilişkisine, veri bulma/toplama, filtreleme ve analiz etme ve görselleştirmede açık kaynak araçların önemi uygulama yapılarak işleniyor. Eğitim genel anlamda veri ile çalışmada uygulama aşamalarını (#datapipelines ) tematik bir veri seti üzerinden öğretmeyi hedefliyor.’

 

Uygulamalı eğitimin kavramsal çerçevesi ise , ‘Temel veri kavramları tanımlanır, uygulamaların şeffaflık ve yolsuzlukla ilişkisi /bağlantısı kurulur. Açık veri ve açık veri lisanslarının açık yönetim, açık/veri gazeteciliği yapmada nasıl kullanıldığı ve dünyadaki yaklaşımlarına örneklerle yer verilir. Temel veri eğitiminin veriyi anlamada ve kullanmada gerekliliği lab ortamında uygulama yapılarak aktarılır. Veriyi toplama, yapılandırma, analiz etme ve görselleştirmede açık kaynak araçların rolü ve kullanımını bilmenin önemi belirlenir ve destek verilerek uygulanması sağlanır.’ idi.

Tüm programın detayları ise bu etik üzerinde takip edilebilir:

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.