Ruhani ABD’nin ‘psikolojik savaşını’ kınadı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin ülkesine yönelik ambargoları yeniden devreye sokmasını kınadı ve yaptırımları “İranlılar arasında bölünme tohumları ekmeyi amaçlayan psikolojik bir savaş” diye tanımladı. İran ekonomisinin çeşitli sektörlerini hedef alan ambargoları, ülkenin petrol ticaretini hedef alan yaptırımların izlemesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ambargolara karşı çıkarken “meşru iş yapan” şirketlerini koruma taahhüdünde bulundu. Ambargolar, ABD yönetiminin İran ile 2015’te yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesini izliyor.

Eski Başkan Barack Obama döneminde müzakere edilen anlaşma, ambargoların gevşetilmesi karşılığında İran’ın tartışmalı nükleer faaliyetlerini kısıtlamasını öngörüyordu. Trump ekonomik baskının İran’ın yeni bir uzlaşmaya varmasını ve “kötücül” faaliyetlerine son vermesini sağlayacağına inanıyor.

Hangi ambargolar geri döndü?

Trump’ın Türkiye saatiyle 07:00’de devreye giren başkanlık emriyle geri getirdiği ambargolar şöyle;

ABD Doları banknotlarının İran hükümeti tarafından satın alınması
İran’ın altın ve diğer değerli metallerle ticaret yapması
Grafit, alüminyum, çelik, kömür ve sanayide kullanılan bilgisayar yazılımları
İran riyaliyle yapılan havaleler
İran’ın devlet tahvilleriyle ilgili faaliyetler
İran’ın otomotiv sektörü
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan geri çekmesinin ardından, Tahran’a yönelik yaptırımları tamamen yeniden uygulamaya koyacağını söyledi.

İran’ın otomotiv sektörü, altın ve diğer önemli metallerle ticaretini hedef alan ambargolar Türkiye saatiyle sabah 07:00’de yürürlüğe girdi.

Trump nükleer anlaşmadan neden çekildi?

Trump, anlaşmayı “korkunç, tek taraflı” diye tanımlamıştı.

Trump anlaşmada, İran’ın nükleer programına yönelik kısıtlamalara süre konmasının kabul edilemez olduğunu, uzlaşmanın İran’ın balistik füze programını ele almadığını ve Tahran yönetiminin Suriye ve Yemen dahil komşu ülkelerdeki “kötücül davranışlarını” durdurmadığını söylüyor.

Anlaşmadan sadece ABD çekildi ve diğer imzacı ülkeler uzlaşmaya bağlı kalacaklarını açıkladı. Ancak ABD’nin çekilmesinin ardından İran’ın para birimi değerinin yarısını kaybetti.

ABD Başkanı açıklamasında “Çok sayıda uluslararası şirketin İran pazarından çıkmaya niyetli olmasından memnunum ve bazı ülkeler İran ham petrolü ithalatını durduracaklarını ya da azaltacaklarını belirttiler. Tüm ülkelere İran’a bir seçim yapmak zorunda olduğunu açıkça göstermek için benzer adımlar atma çağrısında bulunuyoruz; ya tehditkar, istikrarsızlaştırıcı davranışlarınızı değiştirin ve küresel ekonomiye entegre olun ya da ekonomik tecrit yolunda devam edin.” dedi.

Trump ayrıca ambargoları delen bireyler ve kurumların “ağır sonuçlar yaşama” riski altında olduğu uyarısında da bulundu.

5 Kasım’da ise potansiyel olarak İran’a daha çok zarar verebilecek şu ambargolar devreye girecek :

İran’ın liman, enerji, gemicilik ve gemi yapımı sektörleri
İran’ın petrol ürünleri bağlantılı işlemleri
Yabancı mali kuruluşların İran Merkez Bankası’yla yaptığı işlemler
Uluslararası toplumun tepkisi ne oldu?
İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları ve AB’nin Dış Politika Yetkilisi ortak bir açıklama yayınladı ve nükleer anlaşmanın küresel güvenlik için “hayati önemde” olduğunu söylediler.

Ayrıca, İranla iş yapan Avrupalı şirketleri ABD ambargolarından korumak için bir yasal düzenleme açıkladılar. Ancak üst düzey bir Trump yönetimi yetkilisi, bu adımdan çok fazla kaygılı olmadıklarını söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45092443

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.