Hasankeyf’teki tarihi Artuklu Hamamı taşınıyor

Batman’ın, Ilısu Barajı nedeniyle büyük kısmı sular altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’ndaki yeni yerine doğru yola çıktı. 256 tekerlekli “SPMT” aracıyla taşınan tarihi hamamın taşınma işlemi saat 05.00’te başladı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, dün yaptığı açıklamada 540 yaşında olması itibarıyla dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi’nin 12 Mayıs 2017’de yeni yerine taşındığını anımsatmış, şimdi de 1200’lü yıllarda yapılan Artuklu Hamamı’nın taşınacağını kaydetmişti.

Artuklu Hamamı’nın taşıma işleminin 37 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Acu, hamamın 1200’lü yıllardan kalma bir eser olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Artuklu Hamamı krikolarla bir metre 60 santimetre yerden yükseltildi. Şu anda ise krikolardan kurtarıldı ve şu an tamamen SPMT aracın üzerinde. Bu araçlarımızda 256 adet lastik mevcut. 256 tekerlek üzerinde sistemi yürüteceğiz. Tamamen yolun eğimine göre terazisini ayarlayan bir taşıma sistemidir. Sabah 05:00 gibi taşıma işlemine başlayacağız. Tamamen hidrolik sistemle taşınacağı için hava şartlarından etkileniyor. Asfaltın ısınmaması ve hidrolik sistemin sıkıntı oluşturmaması için erken başlayacağız ve 5-6 saatte tamamlamış olacağız.”

Acu, yıl sonuna kadar İmam Abdullah Zaviyesi ile Er Rızık, Hz. Süleyman ve Koç camilerinin de taşınacağını söyledi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.