Birleşik Metal-İş Sendikası: Dolar yükseldikçe yoksulluk artıyor

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama rakamı 1744 TL olarak açıklandı. Süt, meyve-sebze ve yumurta fiyatındaki yıllık artış vatandaşı ciddi oranda yoksullaştırdı. Kurlar yoksullaştırmaya devam ederken yükselişini sürdürerek rekor tazeledi.

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Temmuz 2018 dönemi için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini hesapladı. Hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için günlük 58,14 lira, aylık ise bin 744 liralık harcama yapması gerekiyor.  

Dört kişilik bir ailede her ferdin sağlıklı beslenmesi için alması gereken gıdaların maliyeti yaşa ve ürün grubuna göre farklılık gösteriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken aylık harcama tutarı 448 TL olurken bu rakam yetişkin bir erkek için 462 TL, 10-18 yaşındaki bir çocuk için 494 TL, 4-6 yaşındaki bir çocuk için 339 TL oldu.

4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken ve “yoksulluk sınırı” olan tanımlanan asgari harcama tutarı ise aylık 6 bin 33 TL olarak açıklandı. Rakamlar, Türkiye’de milyonlarca emekçi ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak koşullarda yaşamadığını gösteriyor. BİSAM, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yoksulluk sınırının 873 TL, açlık sınırının 252 TL arttığını bildirdi. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.