CHP’li muhalifler gerekli imza sayısına ulaştı

CHP’de 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmalarında toplanan 630 imzanın Genel Merkez’e teslim edilmesiyle yeni bir aşamaya gelindi. Teslim edilen imzalar parti yönetimi tarafından incelenecek.

İmza hareketinin sözcülüğünü yapan Parti Meclisi (PM) Üyesi Gaye Usluer, orijinalleri ellerine ulaşmayan sekiz dilekçe hariç tüm imzaları ilettiklerini belirterek, “Beklentimiz olağanüstü kurultay için sürecin bizzat Genel Başkan tarafından başlatılmasıdır” dedi.

CHP’de olağanüstü kurultay için delegelerin 16 Temmuz’da başlattığı, 15 gün devam eden imza toplama sürecinde toplanan imzalar dün genel merkeze teslim edildi. İmzaların genel merkeze tesliminde bir açıklama yapan PM Üyesi Usluer, kendilerine ulaştırılan 630 imzanın, 622’sini Ankara 47’inci noterine tasdik ettirdiklerini belirtti.

Yaklaşan yerel seçimlere işaret eden Usluer, “Yerel yönetim seçimlerine hazırlanırken en büyük anket yakın zamandaki seçimlerdir. İsteğimiz kişilerin değişmesi değildir. İsteğimiz CHP’nin siyasal tutarlılık göstermesidir. Bir kadro hareketinin başlamasıdır” diye konuştu.

“Kurultay delegesinin karşısına çıkamazsak, siyasal analizi yapamazsak, daha demokratik bir tüzük-program içeriğiyle toplanamazsak yarın milletimizin karşısına nasıl çıkıp oy isteyeceğiz” diye soran Usluer, bu tartışmalar sonlandırılarak ülkenin sıcak gündemine dönülmesi gerektiğini belirtti.

Olağanüstü kurultayın “felaket değil yasaların öngördüğü doğal süreç olarak değerlendirilmesi gerektiğini” vurgulayan Usluer, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklentimiz imzaların takibinin ardından olağanüstü kurultay sürecini bizzat başlatmasıdır” dedi.

Gaye Usluer, parti yönetiminin incelemeleri sonucunda imza sayısına dair bir ihtilaf doğması durumunda konunun yargıya götürülüp götürülmeyeceği hakkındaki tartışmaya da açıklık getirdi. Usluer, “Biz Atatürk’ün kurduğu partiyi, kendi öz partimizi asla ve asla AKP’nin mahkemelerinde tartışılır duruma getirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Usluer imza sayısına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi; “Elimizde şu anda belgeli 630 imza var. Ancak bunun dışında delegelerimizden bize gelen bilgiler doğrultusunda hesapladığımız, olduğunu bildiğimiz 50 imzalı belge var. Bize ulaşmadı. Hafta başı 17.00’ye kadar ulaşması dahilinde onlar da işleme alınacaktır. Belgeleri direkt Genel Merkez’e gönderen delegelerimiz var. 622 belgenin orijinali elimizde olduğu için kaydını noterden yaptırdık, sekiz belgenin orijinalleri eklenecek. Kayıt altına aldıramadık.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise kendilerine teslim edilen imzaları değerlendireceklerini belirtti. İmzaların toplanıp toplanmadığının henüz belli olmadığını savunan Tosun, “Bakılacak. 630 imza onların iddiası. Bu sayıya ulaşıldıysa tüzük belli. Tüzüğün gereği yapılacak. Ama belgelerin doğruluğu, mükerrer olup olmadığı, fotokopi olup olmadığı, bunların hepsi değerlendirilecek” dedi. İmzaların tek tek değerlendirileceğini vurgulayan Seyit Tosun, “İmzalara bakıldıktan sonra eğer tüzüğümüze göre yeterli sayıya ulaşmışlarsa tarih açık ve net. Ama ulaşmamışlarsa sonuç belli” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise imzalara dair açıklamasında “İlk incelemelerde olağanüstü kurultay için yeterli sayının olmadığı görülüyor. Ama incelemeler devam ediyor” dedi. CHP Genel Merkezi, Muharrem İnce ekibinin olağanüstü kurultay için topladığı imza sayısının ‘geri çekilen imzalar dikkate alındığında, oldukça düşük göründüğünü’ açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.