Cumhuriyet Gazetesi Çalışanı Oğuz Güven’e hapis cezası

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’e, yayınladığı karikatür nedeniyle yargılandığı davada 6 ay hapis cezası verildi.

Cumhuriyet Gazetesi İnternet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin yazarları olan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın köşelerinde Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’e yönelik karikatürünü yayınlamaları sonucu yazarlara ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 2’şer yıl hapis cezaları verilmişti. Bu sırada adliyede yaşananları gazetenin sitesinden yayınlayan Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de aynı karikatürü internet sitesi üzerinden yayınladığı için hakkında dava açılmıştı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Güven, yaptığı savunmada arkadaşlarının yargılandığı sırada adliyeden haberi girmek için söz konusu fotoğrafı yayınlamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Haberin sisteme girilmesinden yaklaşık 15 dakika sonra kaldırıldığını söyleyen Güven, mahkemeden beraatini talep etti. Oğuz Güven’i suçlu bulan mahkeme heyeti, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla 1 yıl hapis cezası ile yargılanan Güven’e alt sınırdan 6 ay hapis cezası verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.