3. Gökyüzü ve Bilim Festivali başlıyor

Antik Likya’nın önemli kentlerinden biri olan Olimpos, bu kez bilimseverlere ev sahipliği yapacak. Türkiye’deki astronomi platformu Kozmik Anafor’un Olimpos’ta yapılmasına karar verdiği Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin üçüncüsü, 10-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Kozmik Anafor Astronomi Platformu kurucusu, amatör astronom Zafer Emecan, Türkiye’nin en geniş katılımlı ve büyük astronomi etkinliğini düzenlediklerini söyledi. Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin deniz, orman ve tarihle iç içe bölgelerden biri olan Olimpos’ta yapılıyor olsa da bir tatil organizasyonu olmadığını belirten Emecan, “Eğer bu bilim etkinliğini öncelikli olarak tatil amaçlı niteliyor ve bu nedenle geliyorsanız, festivalimize lütfen kaydolmayın. Çünkü bu bilim festivalinde bir tatilde umduğunuz hiçbir şeyi bulamazsınız. Bu bir bilim etkinliğidir, tatil etkinliği değil. Tatil amaçlı şeyler, lüksler veya hizmet beklentisi içindeyseniz, festivalimize lütfen katılmayın. Sizin yerinize, bilimle ve astronomiyle iç içe olmayı arzu eden bir bilim tutkununun katılması için yer açmayı tercih edin. Unutmayın, Olimpos’ta bu festival için ödeyeceğiniz ücretin aynısıyla, hatta daha azıyla bu bilim etkinliğine katılmanız hiçbir biçimde mümkün olmasa da tatil yapabilirsiniz” dedi.

Zafer Emecan, “Türkiye’de bugüne kadar yapılan gökbilim şenliklerinin çoğu ya yanlış yer seçimi, ya da organizasyon eksikliği yüzünden katılımcıya tam anlamıyla fayda veremedi. Şehirlerin ışık kirliliği altında, yıldızların güç bela seçilebildiği ortamlarda gözlem yapılmaya çalışıldı, ışık kirliliğinden uzaklaşılmak istendiğinde ise katılımcıların temel insani ihtiyaçları yeterince karşılanamadı. Yapılan tüm etkinliklerde katılımcıların büyük kısmı barınma konusunda güçlük çekti ve maalesef bilimin eğlenceli yönü genellikle görmezden gelindi” diye konuştu. Emecan, ışık kirliliğinden yeterince uzak olması, ulaşım kolaylığı, temel ihtiyaçların rahat karşılanması gibi etkenlerden dolayı Olimpos’un bu etkinlik için en uygun lokasyon olduğunu söyledi.

Kamp alanında kendi getirecekleri çadırlarda kalacak katılımcılar, 4 gün sürecek etkinlikte gökyüzünü izleyecek, Perseid Meteor Yağmuru’nu gözleme şansı bulacak. Atölyelerin kurulacağı alanda bilim insanları söyleşi ve sunumlarla katılımcılara bilgi verecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.