Trump: Ruhani ile görüşürüm

ABD Başkanı Donald Trump İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ne zaman isterlerse görüşebileceğini söyledi. 1979’dan bu yana diplomatik ilişkisi bulunmayan ABD ile İran arasında bu süreçte liderler seviyesinde görüşme de olmadı.

Trump’ın yönetime gelmesinden sonra ABD İran’la nükleer anlaşmayı uygulamayacağını açıklamış, Tahran’a yönelik sert bir tavır takınmıştı. Gerilim son günlerde Trump ile Ruhani arasında ‘savaş‘ kelimesinin de geçtiği bir polemik seviyesine yükselmişti.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi geçen hafta  Trump’ın Ruhani’yle görüşmek için sekiz defa talepte bulunduğunu ancak reddedildiğini söylemişti.

Trump, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin Beyaz Saray ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında soru üzerine “İran ne zaman kesinlikle görüşürüz” dedi.

Görüşme masasına hiçbir ön koşul olmadan oturacağını belirten Trump, “Kuzey Kore lideriyle de görüştüm. Bu insanlarla muhtemel bir savaşa gireceğin, ölümlerin olabileceği durumlarda görüşürsün. Bunda bir sorun yok” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.diken.com.tr/trump-sasirtti-ruhani-ile-gorusurum/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.