NASA: Türkiye’de şiddetli hava olayları artacak

NASA’nın iklim değişikliği üzerine araştırmalar yapan şiddetli hava uzmanı Dr. Timothy Hall, Türkiye’de yaz aylarında sağanak, dolu, ani ve kuvvetli yağış gibi şiddetli hava olaylarının artacağını söyledi. Hall’a göre felaketlere sebep olan bu hava olaylarının nedeni betonlaşma.

Haber TÜrk’ten Nalan Koçak’la konuşan Hall, bu ekstrem olayların önüne geçmek için şehirlerin acilen yeşillendirilmesi gerekiyor. Buna benzer durumların sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yaşandığını belirten Hall’un açıklamalarından bazıları şöyle:

“İnsanlara küresel ısınmadan bahsettiğinizde, “gezegende ortalama sıcaklık bir iki derece arttı” dediğinizde, “aman o kadar değişimden ne olacak ki” diyebiliyorlar. Ancak küresel ısınmayı çok farklı yollardan deneyimliyoruz. Sıcaklıktaki bir derece değişim nedeniyle hava olaylarını artık daha uç noktada yaşıyoruz. Mesela İstanbul’da yaşananların bir nedeni de küresel ısınma. Küresel ısınma, yoğun yağışları daha aşırı uçlara çekiyor. Aynısı gök gürültüsü ya da dolu için de geçerli.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.