AB: Kanal İstanbul’dan endişeliyiz, yakından takip edeceğiz

Avrupa Birliği, inşasına yakında başlanacağını duyurduğu Kanal İstanbul’la ilgili ‘endişeli’ olduğunu açıkladı. Projenin çevreye vereceği zararlar konusunda endişeli olduğunu duyuran AB Komisyonu, gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini açıkladı. Açıklamada, AB’nin projeyi finanse etme ya da mali yardım temin etme  gibi bir niyetinin olmadığı vurgulandı. 

Projenin Karadeniz ve Marmara Denizi’ndeki su akıntıları ile eko sisteme yapacağı potansiyel etkinin büyük olduğuna işaret ederek, ‘ayrıca projenin maliyeti ve mevcut altyapı sistemlerine tesirleri de önemli olacaktır’ dedi.

AB’nin Türkiye’deki çevre sorunlarını gayet iyi bildiğine dikkat çeken kaynaklar, özellikle kanunların uygulanmasında ciddi problemler olduğunu ve bu problemlere 17 Nisan’da yayınlanan son ilerleme raporunda yer verildiğini belirtti.

Nisan ayında yayınlanan raporda Türkiye’nin çevre faslında AB müktesebatına uyumunun sınırlı olduğu vurgulanmış, ‘yoğun ve koordineli çalışmaya ihtiyaç’ olduğu vurgulanmıştı.

AB sözcüleri, Türkiye’nin Katılım Öncesi Mali fonlardan (IPA II) çevre korumasını iyileştirmesi, vatandaşlarının hayat kalitesini arttırması için yardım aldığını, bu yardımların ulaşım sektörünü de kapsadığını hatırlattı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://twitter.com/AktarCengiz/status/1023778450568564737

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.