Açlık sınırı 1738 liraya, yoksulluk sınırı 5 bin 662 liraya yükseldi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), temmuzda dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 1.4 artarak 1738 liraya yükseldiğini açıkladı. Türk-İş’in hesaplamalarına göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı da 5 bin 662 liraya çıktı. Asgari ücret ise halen 1603 lira olarak uygulanıyor.

Türk-İş araştırmasının 2018 temmuz ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1738,37 lira.  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 662,46 lira oldu.
Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136,28 lira olarak hesaplandı
Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor. Türk-İş, çalışanların geçim şartlarını 31 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması ile ortaya koyuyor” denildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.