Chrome, tüm HTTP siteleri ‘güvenli değil’ olarak işaretleyecek

Google Chrome, tüm HTTP siteleri “güvenli değil” olarak işaretleyecek. Tarayıcıda şu anda nötr olarak görüntülenen bilgi simgesi Chrome 68’den itibaren HTTP sitelerde uyarı verecek. Chrome şu anda HTTPS şifrelenmiş siteleri yeşil kilit simgesi ve “Güvenli” yazısı ile işaretliyor.

Google arama, 2015’te şifrelenmemiş siteleri daha aşağılara sıralamaya başlamıştı. Chrome ekibi, yaptıkları duyuruda işaretlemenin gerekçesinin HTTPS’nin günümüzde benimsenmesi olduğunu aktardı.

Web’de yoğun şekilde ziyaret edilen sitelerin büyük çoğunluğu şifrelenmiş durumda. Chrome güvenliği ürün yöneticisi Emily Schechter, sitelerin HTTPS‘ye yönelimini hatırlatarak “Temmuz ayında, tüm HTTP siteleri işaretleyebilmemiz için dengenin yeterli miktarda kayacağını düşünüyoruz” dedi.

HTTPS şifrelemesi, tarayıcı ile ziyaret edilen web sitesi arasındaki kanalı koruyarak, ziyaretçiden başka kimsenin trafikte bulunmadığını ve casusluk yapılmadığını gösteriyor.

Bu şifreleme olmazsa, yönlendirici veya İSS’e erişimi olan bir kişi, web sitelerine gönderilen bilgileri engelleyebilir veya zararlı olabilecek sayfalara kötü amaçlı yazılımlar yerleştirebilir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.