İtfaiyecilerden Yunan hükümetine eleştiri: Kundaklama değil, ihmal

En az 76 kişinin yaşamını yitirdiği yangının yasını tutan komşu Yunanistan, bir yandan da facianın nasıl bu boyutlara geldiğini tartışıyor. Ülkenin saygın gazetelerinden Kathimerini, Başbakan Aleksis Çipras’ın ‘kundaklama’ iddiasına karşı çıkarak, devlet mekanizmasının hazırlıksız yakalandığını ve acil durum planı olmadığını yazdı.

Kathimerini’ye konuşan itfaiyeciler, Yunan hükümetinin ülkeyi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan bir kundaklama yaşandığı yönündeki tezine karşı çıktı. İtfaiyeciler, Pendeli Dağı’nın doğu yamacında çıkan yangını bir ‘mega yangın’ olarak niteledi; alevlerin özellikle yanıcı olan çam ağaçlarını sardığını ve güçlü rüzgar nedeniyle hızla yayılarak sahil bölgesine ulaştığını söyledi. Gazeteye isim vermeden konuşan itfaiyeciler, bu sırada itfaiye ekiplerinin ve helikopterlerin Kineta bölgesinde bir başka yangına müdahale etmesi nedeniyle esas yangın için geç kalındığını belirtti.

Kathimerini, deneyimli itfaiyecilere dayanarak, en az 74 kişinin ölümünden bir acil durum planı olmamasını, ilgili kurumlar arasında da koordinasyon sağlanamamasını sorumlu tuttu. İddiaya göre, devlet mekanizması, Attika bölgesinde mevsimsel koşullar nedeniyle en üst seviyede olan yangın uyarısını dikkate almadı. İtfaiyeciler, ‘yangın mevsimi’nde, Attika bölgesinde aynı anda 10’dan fazla yangın çıkmasının sıradışı olmadığını söyledi; büyük yangının elektrik direklerinden çıkan kıvılcımla başladığına dair medyada fazla yer verilmeyen tanıklıklara dikkat çekti. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.