22. Bucheon Uluslarası Fantastik Film Festivali

                                                                                             Prof. Dr. Mutlu Binark, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi
Binark’ın tüm yazılarına buradan ulaşılabilir

 

Bu sene 22.si düzenlenen Bucheon Uluslarası Fantastik Film Festivali’ne, yaygın bilinen adıyla BİFAN’a, Güney Kore’deki yaratıcı endüstriler ve Kore hükümetinin kültür politikası üzerine yürüttüğüm saha çalışması vesilesiyle katılma şansı buldum. BİFAN Kültür Spor ve Turizm Bakanlığı, Kore Film Komisyonu ve Gyeongi İçerik Ajansı tarafından temelde desteklenmektedir.

Bu sene 12 Temmuz’da açılışını Oh Seong-yun ve Lee Chun-baek’in birlikte yönettikleri The Underdog (YokDokDok) (2018) adlı animasyon ile yapan BİFAN 13-22 Temmuz tarihleri arasında devam etti (https://www.youtube.com/watch?v=3f55UiWslt) Açılış gecesinde gösterim biletlerinin satılma nedeni filmde K-pop’un meşhur idol gruplarından EXO’dan D.O.’nun (Do Kyung Soo) seslendirme yapmasının da etkisi olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca açılış gecesini yine K-pop’un bir diğer idol grubundan Shinee’dan Minho katılarak sundu. Bunlar açılış gecesini bir anlamda EXO ve Shinee fanlarının katılımına da dönüştürdü Hatta Twitter’dan #BİFAN2018 etiketindeki tweet akışına bakıldığında Türkiye’den EXO fanlarında bu etiketi takip ettiğini görmek mümkün.

BİFAN bu sene özellikle VR Village oluşturarak, VR teknolojisi ile üretilmiş filmlerin gösterimine  yer verdi. Kore’de VR teknolojilerine KOCCA’nın (Korean Content Cation Agency) endüstri 4.0 politikası kapsamında yatırımı ve üretimi teşvik ettiği düşünülürse, yeni medya ortamlarında üretilmiş sanat eserleri ve içeriklerine BİFAN başta olmak üzere çeşitli film festivallerinin giderek daha fazla yer vereceğini öngörmek yanlış olmayacak. BİFAN’ın bu sene ağırlık verdiği bir diğer husus da endüstri buluşmasıydı. BİFAN’ın bu sene belki de en çok ilgi çeken iki etkinliği oldu: Ünlü Koreli oyuncu Jung Woo Sung’un filmlerinin toplu gösteriminin yapılması ve onunla yapılan söyleşi ile ilk kez Kuzey Kore sinemasından örneklerin Panmunjom’da başlayan Kuzey-Güney Kore barış görüşmelerini desteklemek amacıyla kamusal alanda gösterilmesi. Ayrıca Kuzey Kore sineması üzerine de bir panel bu kapsamda düzenlendi.  

Jung Woo Sung Güney Kore’nin 2015’den bu yana UNICEF elçisi ve mülteci sorununa dikkat çeken bir sanatçı. Festivalde yönetmen Kim Sung-Soo ile birlikte söyleşiye katılan Jung’un filmografisinde  Beat (1997) filminin çok önemli bir yeri olduğu üzerinde duruldu. Jung özellikle aktör ve yıldız arasındaki farkı söyleşisinde vurguladı. Aktör sanatçının/oyuncunun kamera önünde ve setteki sorumluluğunu vurgularken, yıldız ise seyirci tarafından verilen bir payedir şeklinde bir ayrım yaptı. Söyleşide Jung’un Kore anaakım sinemasının bir yıldızı olmakla beraber, politik seçimleri ve toplumsal sorunlara gösterdiği tavır nedeniyle çok özel bir konumu olduğu belirtildi.

BİFAN’daki ilginç bir gözlemin, Koreli sinefiller üzerine oldu. Bucheon Seçme Kısaları dahil olmak üzere, Koreli sinefiller oldukça nitelikli bir sinema kültürüne sahipler. Kısa filmlerden uzun metrajlara, film sonrası yönetmen söyleşilerine değin bir çok etkinlikle yakından ilgililer. Neredeyse tüm film gösterimlerinden sonra yönetmen söyleşilerinin de yapıldığını bu noktada anımsatalım. Yönetmen söyleşileri özellikle yönetmenin kurguladığı metnin seyirci alımlaması veya okuması ile nasıl buluştuğunu gösteren bir olanak. Bu nedenle BİfAN’da bu buluşmaların verimli geçtiğini söylemek mümkün.

exo fanları

exo fanları

BİFAN’sa seyircinin en iyi yönetmen  ödülünü ise Meksikalı kadın yönetmen Issa Lopez’in Tigers are not afraid (2017) filmi ile kazandığını da belirtelim (https://www.youtube.com/watch?v=ZkIktc8HD5M). Film özellikle uyuşturucu ve insan trafiğinin hakim olduğu Meksika’nın arka sokaklarında bir grup çocuğun masalların ve masallardaki imgelerin gücünden yaralanarak, insan trafiğini yöneten bir çete ve liderine karşı verdikleri mücadeleyi öyküleyen oldukça ilgi çekici bir film. Filmin kahramanın da küçük bir kız çocuğu olması, filmin kız çocuklarının toplum içindeki yerini güçlendirmesi açısından  önemli bir mesaj vermekte.

BİFAN’da “Asya’nın En İyileri” adlı köşede 2017 ve 2018 yılının Asya sinemasında büyük bütçelli fantastik macera filmlerinin gösterimi de yapıldı. Along With the Gods: the Two World (Kim Yong-hwa), Wolf Warriors II (Wu Jing), Journey to the West: The Demons Strike Back (Tsui Hark) bu gösterimlerden in ilgi çekenleriydi. Çin ordusunun çekimlerine büyük destek verdiği, ve Çin hükümetinin kültürel diplomasi aracı olarak kullandığı Wolf Warrior II filmi özellikle, kültür politikası ve kültürel diplomasi çalışanlar için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. Kadınların bilim kurgu sinemasındaki temsili de BİFAN’da ele alındı. Alien (Ridley Scott), Sexmission (Juliusz Machulski), Mad Max: Furry Road (George Miller) ve White Chamber (Paul Rachid) gibi  filmlerin gösterimine müteakip, bilim kurgu sinemasında kadım imgesi düzenlenen panel ile de tartışıldı.  Wes Crave, George A.Romero ve Tobe Hooper sineması da “Üç Usta” olarak özel bir yere sahipti. BİFAN’da bu üç yönetmenin filmlerinden bir seçki oluşturulmuştu.

 

BİFAN’ın kapanış filmi ise, Hintli yönetmen Advait Chandan’ın Secret Superstar (2017) adlı filmiydi. Bu film genç kızlığa adı m atan Insia’nın ataerkil Hint toplumunun ve babasının tüm baskısına rağmen şarkıcı olma isteğinin öyküsüdür. Kapanış filminin de ataerkil baskı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık üzerine olması da BİFAN’ı önemli bir mesajı oldu.

Genel olarak, BİFAN’ı değerlendirecek olursam, programın farklı ülke seçkileriyle doyurucu olduğunu, fantastik ve gerilim ile korku sinemasının yakın tarihli örneklerini bir araya getirdiğini belirtmeli. Kore sineması seçkisi, ev sahibi olmanın da avantajı nedeniyle yoğun bir yere sahipti BİFAN’da keza Asya sineması, özellikle de Japon filmleri de BİFAN’da ağırlıklı bir orana sahipti. Japon sinemasında korku ve gerelim türü ile fantastik sinemanın da özel bir yere sahip olduğunu, bu nedenle BİFAN’da kendisine ayrılan yeri hak ettiğini söylemeli. Ancak, Meksika’dan Kolombiya’ya değin Asya’ya uzak coğrafyalardan BİFAN’a davet edilen filmlerin de fantastik anlatı türüne katkıda bulunan anlatım diline ve biçemine sahip oldukları görüldü. BİFAN’ın en başarılı yönü ise, kanımca sinefillerin sinema kültürü ve yönetmen-seyirci buluşmalarıydı.

1-https://www.bifan.kr/eng/bifan/01_bifan.asp

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.