2018’in İlk Altı Ayında Akdeniz’de 1405 Sığınmacı Hayatını Kaybetti

Mülteci politikaları Avrupa’nın gündeminde yoğun bir yer tutarken, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) açıklamasına göre Akdeniz’de hayatını kaybeden sığınmacı sayısı altı ayda 1405 oldu. 

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Cenevre’de yaptığı açıklamaya göre, rakamın şu ana kadar tahmin edilenin yüzde 40 üzerinde olduğu söylendi. Bu rakamlara 19 ve 20 Haziran’da meydana gelen faciaların da dahil olduğu belirtildi. Berlin’deki IOM veri analiz merkezinden Julia Black sadece bu iki günde en az 215 kişinin hayatını kaybettiğini söylediği vurgulandı.

29 Haziran’da Trablus’un kuzeyi açıklarında sığınmacıları taşıyan bir balıkçı teknesinin alabora olması sonucu 104 kişi hayatını kaybetti. 1 Temmuz’da ise Trablus’un doğusunda benzer bir facia meydana geldi, 114 kişi yaşamını yitirdi.

IOM istatistiğinde yer almayan son trajedi ise 2 Temmuz günü yaşandı ve yine Libya açıklarında bir şişme botta 63 sığınmacı boğularak hayatını kaybetti.

Haziran ayı göçmen örgütleri temsilcilerine göre son 5 yılda en çok kaybın yaşandığı ay oldu. BM verilerine göre Haziran’da 692 sığınmacı Avrupa’ya kaçış yolculuklarında hayatını kaybetti.

IOM’un Libya Sorumlusu Othman Belbeisi, Libya açıklarındaki ölüm vakalarının alarm verici boyuta ulaştığını söyledi. Libya, özellikle Afrika’dan Avrupa’ya deniz yoluyla ulaşmak isteyen mültecilerin kaçış rotası üzerinde bulunuyor. Belbeisi, insan tacirlerinin, Avrupa’nın Akdeniz’de mültecilere yönelik politikalarını sertleştireceği yönündeki artan söylemleri nedeniyle, sığınmacıların endişelerini kendi çıkarları için kullandığını belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.