Lityum iyon pil atıkları 100 bin tonu geçecek

Gelecekte yaşayacağımız önemli sorunlar arasına lityum iyon pil atıkları da hail oluyor. 2036 yılında lityun iyon pil atıkları 100 bin tonu geçecek.

Elektronik cihazların yaygınlaşması ile lityum iyon pil kullanımında da artış yaşandı. Dolayısıyla e-atık sorunlarına lityum iyon piller de dahil oldu. Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü (CSIRO) Avustralya’daki lityum-iyon pil atıklarının durumunu ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirdi. Raporda, Avustralya’da şu anda 3300 tonluk lityum iyon pil atığının yalnızca yüzde 2 sinin geri dönüştürüldüğü belirtiliyor. Ayrıca, bu pillerin bileşenlerinin yüzde 95 oranında yeni pil oluşturmak için geri dönüştürülebildiğine vurgu yapılıyor.

CSRIO araştırmasına göre ise atıkların yılda yüzde 20 oranında artması ve 2036 yılına kadar 100 bin tonu aşması bekleniyor. Küresel çapta artan bu sorun, kobalt, lityum, baz ve diğer metaller gibi değerli kaynakların bilinçsizce kullanılmasına neden oluyor. CSRIO, küresel ölçekte lityum iyon pi atıklarının, geri dönüşüm tesislerinde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Ayrıca dünya genelinde bu tip tesislerin azlığı, yüksek kazançlı bir iş kolunun gelişmesine de imkan sağlayabilir.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.techinside.com/lityum-iyon-pil-atiklari-100-bin-tonu-gececek/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.