Muş’ta yaralı bulunan bozayı tedaviye alındı

Muş’un Bulanık ilçesinde yaralı bulunan bozayı tedavi altına alındı. AA’nın haberine göre, Bostancılar köyü yakınında buğday biçmek için tarlaya giden köylüler, çalıştıkları yere yakın bir noktada yaralı bir bozayı fark etti. Köylülerin durumu yetkililere bildirmesi üzerine söz konusu yere Doğa Koruma ve Milli Parkalar Muş Şube Müdürlüğü ekipleri ve belediye veteriner hekimleri yönlendirildi.

Bölgeye gelen ekipler, yaralı ayıyı arama çalışması başlattı. Arama sonucu yaralı bulunan ayı, uyuşturucu iğne kullanılarak sakinleştirildi.

Veteriner Semih Şentürk, yaptığı açıklamada, boz ayının düşme ya da çarpma nedeniyle yaralandığını söyledi.

Hayvana iğne yardımıyla ilk müdahaleyi yaptıklarını aktaran Şentürk, “İlk müdahale sonucunda ateşli silah izine rastlamadık. Belden aşağısı travmatik olarak felçli görünüyor şu anda.” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş Şube Müdürlüğü personeli İsmet Kavas ise ihbarı aldıktan sonra olay yerine gittiklerini belirterek, “5 saatlik arama sonucunda yaralı bozayıyı bir tarlada bulduk. Ayıyı uyuşturucu iğne ile uyutup ön tedavisini yaptık. Yaralı bozayı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesine götürülecek. Burada gerekli tedavisinin ardından tekrar doğaya bırakılacak.” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.