AKP, 13 ilde ciddi oy kaybı yaşadı

24 Haziran’da yapılan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. Rawest Araştırma Şirketi, seçimlerin ardından bölge illeri ile ilgili yeni bir veri açıkladı. Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Dersim, Urfa ve Van illerini kapsayan araştırmada, 24 Haziran seçimlerine giren siyasi partilerin aldığı oy oranı yer aldı. 13 şehrin genelinde kayıtlı seçmen sayısının 5 milyon 32 bin 329 olduğunun yer aldığı araştırmada, şu tespitlere yer verildi: “Seçime katılım oranı, milletvekili seçimleri için yüzde 82,6 Cumhurbaşkanlığı için yüzde 82,7 olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı için oy kullananlardan 3 bin 666 kişi Milletvekilliği için oy kullanmamıştır. 13 şehirde toplam 70 milletvekili kontenjanı bulunmaktadır. HDP 40, AK Parti 27, CHP 2 ve MHP 1 vekil elde etmiştir. 7 Haziran 2015 seçimlerinden bugüne bakıldığında AK Parti, 7 Haziran’da bölgedeki en düşük oy oranına gerilemiş, 1 Kasım Genel Seçimleri ve 16 Nisan referandumunda oylarını arttırmış ancak 24 Haziran seçimlerinde referandum performansının altına düşmüştür. Çalışma bölgemizdeki 13 şehrin tamamında Cumhur İttifakı’nın toplam oyu, referandumda alınan “evet” oylarının altında kalmıştır. HDP açısından bakıldığında; 7 Haziran 2015’te bölgede zirveyi gören HDP 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ve 16 Nisan 2017’de gerilemiş, 16 Nisan’da bölgede en düşük oy oranını gördükten sonra yükselişe geçmiş ve 24 Haziran’da oylarını yeniden arttırmakla birlikte 1 Kasım seviyesine ulaşamamıştır.”

Kayyum atanan belediyelerdeki durumun da incelendiği arşatırmada, şunlar kaydedildi: “DBP’li 12 il belediyesinin 11’ine ve 70 ilçe belediyesinin de 67’sine kayyum atanmış durumdadır. 24 Haziran seçim sonuçlarına göre HDP, kayyum atanan 11 ilin 10’unda kayyum atanan 67 ilçenin de 62’sinde birinci parti oldu. Kayyum atanan 11 il arasında Bitlis’te ve 67 ilçe arasında Bahçesaray, Mutki, Hizan, Karakoçan ile Bozova’da AK Parti birinci parti durumundadır. Yine 24 Haziran seçimlerine göre HDP, 2014 yerel seçimlerinde kazanamadığı 20 ilçede birinci parti durumundadır. Bu sonuçlar yerel seçimler için baz alındığında HDP/DBP 82 olan il ve ilçe belediyesi sayısını -AK Parti ve CHP’den bazı belediyeleri alarak- arttırıyor görünmektedir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.