Yeni Akademi kuruldu: Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verilecek

Cinsel taciz ve tecavüz skandallarıyla işlemez hale gelen ve bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü vermeyeceğini açıklayan İsveç Akademisi’ne tepki olarak 117 yazar tarafından kurulan ‘Yeni Akademi’, Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verme hazırlığında.

Murat KUSEYRİ’nin Evrensel’de yer alan haberinde, ‘Yeni Akademi’, İsveçli tüm yazar ve kütüphane çalışanlarına 2018 yılı Alternatif  Nobel Edebiyat Ödülü için adaylarını 8 Temmuz gününe kadar bildirmeleri çağrısı yapmıştı.

Oluşturulan jüri, önerilen yüzlerce aday arasından Nijerya’dan Chimamanda Ngozi Adichie, Kanada’dan Marget Atwood, İsrail’den Amos Oz, Japonya’dan Haruki Murakami, Kenya’dan Ngugi wa Thiongo’nin de aralarında bulunduğu 46 yazar ve edebiyatçının adaylığını uygun buldu.

İsveç Akademisi’nin eski üyelerinden İsveçli Yazar Kerstin Ekman ve Müzisyen ve Yazar Ulf Lundell de Alternatif Edebiyat Ödülü’ne aday olarak gösterilenler arasında.

Ünlü Yazar Kerstin Ekman, İsveç Akademisi’nin “Şeytan Ayetleri”nin yazarı Salman Rüşdi hakkında Humeyni’nin verdiği fetvaya karşı sessiz kalmasını protesto etmek için Akademi’deki sandalyesini boş bırakmıştı.

2016 yılında Ekman’ın tutumunu doğru bulan İsveç Akademisi,  olayın üzerinden 27 yıl geçtikten sonra Rüşdi’ye verilen ölüm cezasını kınamıştı.

İsteyen herkes ‘Yeni Akademi’nin https://www.dennyaakademien.com sayfasına girip 46 adaydan birine 14 Ağustos gününe kadar oy verebilecek. Jüri, en çok oy alan 4 yazardan birine ödülü vermeyi kararlaştıracak.

Jüri, Alternatif  Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazarı 14 Ekim günü düzenleyeceği bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklayacak. Nobel ödüllerinin dağıtıldığı gün 10 Aralık tarihinde de düzenleyeceği bir törenle ödülü sahibine takdim edecek.  Ödülün  nerede düzenleneceği,  biçimi ve tutarı konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

‘Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’ verilmesi düşüncesi Yunanistan asıllı Gazeteci-Yazar Alexandra Pascalidou tarafından ortaya atılmış ve 117 yazar ve edebiyatçı oluşum içinde yer almıştı.

‘Yeni Akademi’, kuruluşundan hemen sonra yaptığı yazılı açıklamada kuruluş nedeni ve amacını şu ifadelerle kamuoyuna duyurmuştu:

“Yeni Akademi’yi, edebiyatın ve genel olarak kültür dediğimiz şeyin, demokrasi, şeffaflık, empati ve saygıyı öne çıkarıp, önyargıları, kibri, cinsiyetçi davranışları kırması gerektiğini hatırlatmak için kurduk. İnsani denilen değerlerin giderek daha çok sorgulandığı bir çağda, edebiyatın baskıcı rejimlere ve hasıraltı etme külürüne karşı sesini daha gür çıkarması gerektiğine inanıyoruz.”

Ödülün verilmesinden sonra Yeni Akademi’nin varlığı sona erecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.