BM:Suriye’de yeni göç dalgası

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin güneydoğusunda ordu güçleri ve silahlı muhalif gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle, son 2 hafta içinde 270 bin Suriyelinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Suriye ordusu, 2 hafta önce ülkenin bu bölgesinde yeni bir operasyon başlatmıştı. Dera ve Kuneytra eyaletlerinin sakinlerinin büyük bir bölümü, çatışmalar nedeniyle Ürdün sınırına ya da İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri’ne doğru gitti.

Ancak hem Ürdün hem de İsrail, Suriyeli göçmenleri sınırları içine kabul etmeyeceğini söylüyor. Bu durum ise yeni bir insani kriz olasılığını ortaya çıkarmış durumda. Suriye ordu güçleri operasyonlarını Rusya’nın hava desteğiyle gerçekleştiriyor.

Son iki hafta içinde, muhaliflerin elindeki en az 10 yerleşim biriminin Suriye yönetimini kabul ettiği belirtiliyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi, çatışmalardan en az 130 sivilin öldüğünü bildiriyor.

Dera ve Kuneytra, ABD ve Ürdün’ün arabuluculuğunda gerçekleştirilen gerilimi düşürme anlaşması nedeniyle görece sakindi. Esad yönetimi, Nisan ayında Doğu Guta’da isyancıları yenmesi ardından, bu bölgede de tam anlamıyla kontrolü sağlamak için geçtiğimiz günlerde operasyon başlattı.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Suriye yönetiminin yoğun hava operasyonları ve top atışları ile sahadaki çatışmalar nedeniyle bu bölgede yaşayan halkın 3’te birinden fazlasının yaşadığı yerlerden ayrıldığını belirtiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.