Dün İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde 5 kişi gözaltına alındı

Dün İstanbul’da yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, valilik tarafından yasaklandı. İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar polis tarafından kapatıldı. Mis Sokak’ta yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi ve “Valilik kendisine verilen yetkiyi bir kez daha toplumun belli bir kesimine karşı ayrımcılık uygulayarak suç işledi” denildi. Açıklamanın ardından farklı noktalarda 5 kişi gözaltına alındı.

İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklar, dün saat 18.00’de yapılması planlanan yürüyüş öncesi kapatıldı. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Taksim Meydanı’ndan Tarlabaşı’na yürümek isteyen 30 kişilik bir gruba izin verilmediğini ve polisin plastik mermi ile kullandığını açıkladı.

Komitenin, dün saat 18.00’de Mis Sokak’ta basın açıklaması okunacağını, katılımcılarından da Taksim’deki bütün sokaklarda açıklamayı okumasını istedi.

Mis Sokak’ta yapılan açıklamada, yürüyüşün üçüncü kez yasaklandığı belirtildi. Valiliğin eleştirildiği açıklamada, “Valilik kendisine verilen yetkiyi bir kez daha toplumun belli bir kesimine karşı ayrımcılık uygulayarak suç işledi” denildi.

13 kez Onur Yürüyüşü yapıldığı hatırlatılan açıklamada, “Bu yürüyüşler her geçen sene daha da kalabalıklaştı ve varoluşundan itibaren nefretle yüz yüze yaşayan biz lgbti+’lar için kendimizi güvende hissedeceğimiz ve sesimizi duyurabileceğimiz alanlar açılmasına aracılık etti. Bu barışçıl yürüyüşlerin aksine devletin işlediği nefret suçları, polis şiddeti ile yadsınamaz bir biçimde görünür hale geldi. Binlerce insanın katıldığı ve görünürlüğümüzü kutladığımız yürüyüşlerimizi çok özlüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde bulunan Buse Aydın’ın ölüm orucuna başladığı aktarılan açıklamada, “Taksim’den Tekirdağ’da devletin transfobik hukuk sınırları içerisinde tutsak bırakılmış Buse’yi de selamlıyoruz. Buse 26 gün önce kendisine dayatılan beden sınırlarına dur dedi ve ölüm orucuna başladı. Bu vesileyle bir kere daha devletin bize getirdiği yasakların ve hukuksal engellerin politik olduğunu ve bizleri varoluş mücadelemizden asla vazgeçiremeyeceğini haykırıyoruz” denildi.

Basın açıklamasının ardından ara sokaklarda yapılan yürüyüşe izin verilmedi. Polis, biber gazı ve copla yürüyüşe katılanları dağıttı. Mis Sokak’ta bekleyen ve Cihangir’de açıklama yapmak isteyenlerden gözaltına alınanlar oldu.

LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Mis Sokak’ta 3, Cihangir’de 1 ve Galatasaray’da da 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. (Kaynak: Kaos GL)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.