Dikkat eksikliği olan çocuklar için dernek

Anne Yıldız, DEHB’li çocukların yaşadığı sorunları gündeme taşımak ve çözümü için dernek kurma çalışmalarına başladı. Çocuğu, ‘dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu’ (DEHB) olan anne Zeynep Yıldız, bu alanda çocukların yaşadığı sorunları gündeme taşımak ve çözümünü kolaylaştırmak için dernek kurma çalışmalarına başladı. DEHB’li olan çocukların birçok alanda zorluklarla karşılaştığına ve ebeveynlerin de çaresiz bırakıldığına dikkat çeken Yıldız, dernek kurarak yeni eğitim yılıyla birlikte aileleri yan yana getirmek istediğini kaydetti.

 
Yıldız, “Bütün aileler bir araya gelmeliyiz. Dernek kurmak için okulların açılmasını bekliyorum, okulların açılmasıyla beraber bir dernek kuracağım. Hali hazırda Ankara’da bir dernek var; DEHB le ilgili ama yıllar önce kurulmuş ve aktif değil. Zamanında çok güzel işler yapmışlar. Bu günkü kaynaştırma dediğimiz ama aslında özü ayrıştırma, ötekileştirme olan sistemi onlar getirmişler. Bugün gelişmiş ülkelere baktığınızda, artık kaynaştırmanın olmadığını, bunun yıllar öncesinde kaldığını, artık bütüncül eğitim sisteminin uygulandığını görürsünüz. Yurtdışında bu çocuklar ilaç bile kullanmıyorlar. Çünkü oradaki eğiticiler öğretmenler bu konuda donanımlılar. Bu çocukları nasıl yöneteceklerini, onu nasıl sınıfa dâhil edeceklerini, nasıl davranacaklarını biliyorlar” diye konuştu.

Aileler olarak yaşadıklarını gazetemize anlatan Yıldız, “4 yıldır bunun mücadelesini veren aktivist bir anne olarak bu ülkenin en büyük sorununun eğitim olduğunu düşünüyorum. Biz yıllardır uğraşıyoruz. Çocuklarımız çeşitli engellemeler nedeniyle eğitimlerini tamamlayamıyorlar.

Normalde okulların zorunlu eğitim olan ilkokul döneminde kaydını yenileyemiyoruz, aslında çocuğu almıyorum demek gibi bir hakları yok, evet; ama orada bir takım psikolojik yaptırımlarla, velileri örgütlemekle ve çocuğa bunu yansıtarak kayıt yenilenmiyor ve aileler mağdur oluyor” ifadelerini kullandı.

Yıldız, “Bu durumu değiştirmek için, kökten bir değişim için farklılıkları ayırmadan dikkat eksikliği, otizm, down sendromu, asperger, disleksi bütün derneklerin o, bu, şu diye ayırmadan bir araya gelip hep birlikte bir hareket başlatması gerekiyor artık” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.