AB’den 3 milyar Avroluk yardım için karar çıktı

 AB sınırlarının daha da güçlendirilmesine, Avrupa’ya göçün engellenmesi için Türkiye, Fas ve Kuzey Afrika ülkelerine daha yüksek miktarda yardım sağlanmasına karar verildi.

Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için verilmesi planlanan 3 milyar Avroluk yardım paketinin ikinci diliminin aktarılması kararı alındı. Afrika göç projelerine ise 500 milyon euro aktarılacak. AB Liderler Zirvesi’nin en önemli gündem maddesi göçmen kriziydi. Liderler akşam yemeğinde sığınmacı krizini ele aldılar. Bu konuşulurken Türkiye ile yapılan işbirliğinin önemine de dikkat çekildi.

Türkiye’ye mali yardımın ikinci diliminin bir an önce serbest bırakılması yönünde çağrılar vardı. Ancak İtalya bu konuda blokaj koymuştu. Göçmen akımından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya, ülkesine daha az göçmen gelmesini garanti almak adına blokajını sürdürüyordu.

 Ancak sabah saatlerinde İtalya ikna edildi. AB liderleri sabah saatlerinde Türkiye’ye sığınmacılar için vadedilen 3 milyar euroluk yardım paketini onayladı.  Projeler tasarlanıp hayata geçtikçe bu para Türkiye’nin hesabına yatmaya başlayacak.

Çavuşoğlun’dan ilk açıklama

AB Zirvesi’nde, Türkiye’ye sığınmacılar için vadedilen 3 milyar avroluk yardım paketi kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Umarım ilk dilimdeki bürokrasiden ders alınır, bu sefer daha hızlı şekilde uygulama olur. Paralar aktarılır ve Suriyeli mültecilere proje olarak döner” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV televizyonunda soruları yanıtladı. Çavuşoğlu’nun konuşması özetle şöyle: “AB ile göç anlaşmasını imzaladığımız zaman 3+3 milyar Euro taahhüdü vardı, göçmenlere harcamak için. İlk 3 milyar Euro 2016 sonu itibariyle aktarılacaktı. Fakat AB’nin bürokrasisi ve prosedürleri bunu geciktirdi. Son zamanlarda hızlandırdığını görüyoruz. Diğer taraftan Türkiye olarak biz de Suriyeli mültecilere yönelik projelere de hız vermemiz gerekiyor ki bir eşgüdüm var. Şimdi 2018 yılı sonuna kadar vermeyi taahhüt ettikleri 3 milyar euronun onayı çıktı. Umarım ilk dilimdeki bürokrasiden ders alınır, bu sefer daha hızlı şekilde uygulama olur. Paralar aktarılır ve Suriyeli mültecilere proje olarak döner. AB’nin bu anlamda sözünü tutması önemli. Ama daha hızlı davranması gerektiğini de AB’ye hatırlatıyoruz.

Esas göçmenlerin geldiği ülkede bunu durdurmak lazım. İşsizlik mi var, terör mü var, kıtlık mı var, açlık mı var başka sebep de olabilir. Dolayısıyla bu göçmenlerin terk ettiği ülkelerde bu sorunları çözmek önemli. Afrika ülkelerinden bu Kuzey Afrika ülkelerine göçmen geldikten sonra istediğiniz kadar para yardımı yapın onları durduramazsın. Bu kadar insan hayatını riske ederek, Avrupa ülkelerine gelmeye çalışıyorsa bunu sadece o ülkelere para vererek durduramazsınız. İşi kökünde çözmek lazım. Bakınız şimdi açıklandı resmi rakamlar. 2017 yılında Türkiye’nin yaptığı insani yardım ve kalkınma yardım miktarı 8 milyar dolar. Tüm AB kurumlarının yaptığı yardım ise 2,5 milyar doların altında.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.