Gazetecilerden Erdoğan’a: OHAL sözünü tut, Saray ve patron baskısı son bulsun!

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) dün gerçekleştirilen 24 Haziran milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Özgür bir medya için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” başlıklı açıklamada, seçimlerin adil ve demokratik bir ortamda yapılamadığı hatırlatılarak, seçim sürecince artan ötekileştirici dilin sonlandırılması gerektiği dile getirildi.

Erdoğan’ın OHAL’i kaldırma sözünü yerine getirmesini gerektiği belirtilen açıklamada, “Gazeteciler üzerindeki saray ve patron baskısının son bulmasını, Türkiye cezaevlerinde tutulan 146 gazetecinin bir an önce serbest bırakılmasını, hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini talep ediyoruz” dendi.

 
Özgür bir medya için mücadeleden hiçbir koşulda vazgeçmeyecekleri vurgulanan açıklamada TGS, Saray’a şu uyarıyı yaptı:

“Türkiye halkı 24 Haziran’da sandık başına gidip vatandaşlık görevini yerine getirdi. Kamuoyu farklı kaynaklardan özgürce bilgilenemediği için seçim sürecinin demokratik ve adil olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak seçim sonuçları meşrudur ve herkesin saygı göstermesi gerekir. Önümüzdeki süreçte, seçim döneminde artan kutuplaşmanın ve yaygınlaşan ötekileştirici dilin son bulması en büyük temennimizdir.”

“Sürmekte olan anti-demokratik ‘Olağanüstü Hâl’ uygulamalarının, üzerinden iki yıla yakın süre geçmiş olan 15 Temmuz darbe girişimiyle alâkası olmadığı herkesin malûmu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘seçimden sonra OHAL’i kaldırma’ sözünü tutmasını bekliyoruz.”

“Gazeteciler üzerindeki saray ve patron baskısının son bulmasını, Türkiye cezaevlerinde tutulan 146 gazetecinin bir an önce serbest bırakılmasını, hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini talep ediyoruz.”

“Demokrasi, insan hakları ve özgürlükler güvence altına alınmadan ülkemizin refah seviyesinin yükselmeyeceğini hatırlatıyor; hür bir medya için mücadeleden hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ilân ediyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.