Cumhurbaşkanı Erdoğan zaferini ilan etti

YSK Başkanı Sadi Güven, “Geçerli oyların salt çoğunluğunu Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı anlaşılmaktadır” dedi. Anadolu Ajansı’nın açıkladığı sonuçlara göre oyların yüzde 52’sini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti” dedi. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin FOX TV’den İsmail Küçükkaya’ya WhatsApp üzerinden açıklama yapması ise tepki çekti. İnce’nin yorumu, “Yarış adil değildi, kampanya şartları eşit değildi ama Erdoğan kazandı” oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferi sonrası AKP Genel Merkezi’nde balkon konuşması yapıyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

 • Aslında biraz daha erken saatlerde sizlerle birlikte olacaktım. Ancak Cumhurbaşkanlığı konutunda bir kaza yaşandı, evladımız ağır bir yaralanma geçirdi. Şu an ameliyatta. 7 yaşında… Sizlerden de dua istiyorum.
 • Sizler 3 Kasım 2002 seçimlerinde bizi iktidara taşıdınız. “Durmak yok yola devam” dediniz. “Bu şarkı burada bitmez” dediniz. 22 Temmuz 2007 seçiminde yanımızdaydınız. 12 Haziran 2011 seçimlerinde yanımızdaydınız. Ülkemize çağ atlattık. Gezi olaylarında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yanımızdaydınız. İhanet çetelerine hep birlikte karşı koydunuz. 1 Kasım’da yanımızdaydınız. 15 Temmuz darbe girişiminde buradaydınız.
 • Sizler 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde buradaydınız. Genel merkezimizi işgale geldiler, buradaydınız. Meclis kavşağındaydınız. Kahraman Kazan’daydınız. Gölbaşı’ndaydınız. Nerede bir darbeci varsa karşısında oldunuz.
 • FETÖ ihanet çetelerine ve onlarla birlikte hareket edenlere sokakları dar ettik. ABD’ye kaçtılar. Oradaki oylarda evet, ana muhalefete baya oy gelmiş.
 • Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradesi, milletimizin bizatihi kendisidir. Galibi 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir. Asırlar sizi çok farklı yazacak.
 • Seçimler bizdekinin yarısını bile bulmayan katılımlarla yapılıyor. Türkiye demokrasiye ve onun bir parçası olan haklarına ve özgürlüklerine ne kadar önem verdiğini göstermiştir.
 • Bildiğiniz gibi en yakın arkadaşımızla aramızdaki fark, baktınız değil mi, 20 puanın üzerinde… 22 puan. Şahsıma, ittifakıma ve partime güvenen tüm kardeşlerime, milletime şükranlarımı sunuyorum.
 • Sayın Bahçeli’ye ve MHP’nin bütün mensuplarına teşekkür ediyorum. Muhsin Yazıcıoğlu’nun yadigarı Alperenlere teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun, sandığa giderek demokratik oy hakkını kullanan halkıma teşekkür ediyorum.
 • Milletimizin mesajını aldık. Önümüzdeki dönem milletimizin karşısına bu eksiklikleri tamamlayarak çıkacağımıza emin olun.
 • Terör örgütlerinin üzerine çok daha kararlı bir şekilde gideceğiz.
 • Türkiye tercihini demokrasisine, hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktan reformlarını devam ettirmekten yana kullanmıştır, Gelişmeden, yatırımdan, kalkınmadan, dünyanın itibarlı sözü geçen bir ülkesi olmaktan yana kullanmıştır. 2023 hedeflerinden, 2053 ve 2071 vizyonlarından yana kullanmıştır.
 • Bu sonuçlar aynı zamanda Suriye topraklarını özgürleştirmeye ve evimizdeki kardeşlerimizin ülkeye güvenli dönüş yollarını açmaya devam edeceğimizi teyit etmiştir.

AA’dan son sonuçlar: Erdoğan %52.5, İnce %30.6

Anadolu Ajansı, sandıkların yüzde 99.16’sı açılmışken cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunda Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52.5 ile birinci olduğunu duyurdu.


AA’dan son sonuçlar: AKP %42.4, Cumhur İttifakı %53.6

Anadolu Ajansı, sandıkların yüzde 99.10’u sayılmışken TBMM seçiminin sonucunda AKP’nin yüzde 42.7, Cumhur İttifakı’nın da yüzde 53.6 oy aldığını duyurdu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.