Güncelleniyor|Sandıklar kapandı, ilk sonuçlar için geri sayım başladı

Türkiye bugün cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Ülke genelinde oy verme işlemi TSİ 17:00’de sona erdi. Gelişmeleri güncelleyerek aktarıyoruz


00:01

HDP’nin barajı aşması Diyarbakır sokaklarında kutlanıyor


23:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü önünde toplanan destekçilerine seslendi.

Yurt içi ve yurt dışından tebrik telefonları aldığını söyleyen Erdoğan, “Parlametoda her ne kadar hedefe ulaşamadıysak da, inşallah elimizden gelen bütün gayretle Cumhur İttifakı olarak bunu çözmeye çalışacağız” diye konuştu.

Erdoğan İstanbul’daki kutlamayı iptal ederek, “Sadece Ankara’daki balkon konuşmasıyla bu işi toparlayın diyorum” ifadelerini de kullandı.


23:07

İnce, YSK’nin geçici seçim sonuçlarını açıklamasının ardından açıklama yapacak

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’nun geçici sonuçları duyurmasının ardından açıklama yapacak.

Geçici sonuçların TSİ 24:00’de açıklanması bekleniyor.


22:40

Oy sayımı sürüyor, Erdoğan: Milletimiz şahsıma cumhurbaşkanlığı görevini verdi
 
Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanının ve 27. dönem milletvekillerinin belli olacağı 24 Haziran seçimlerinde sandıkların yüzde 95’inin açılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilk açıklama geldi. AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, “Milletimiz şahsıma cumhurbaşkanlığı görevini verdi. Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğunu aldı” dedi.
 
İstanbul’daki Huber Köşkü’nde yaptığı açıklamada, “Mesaj gayet açıktır” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye’deki seçmenlerin tüm dünyaya demokrasi dersini verdiğini söyledi.

22:33

Ankara Barosu Başkanı: Daha hiçbir şey bitmedi, sandık başlarından ayrılmayın.
Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran yaptığı açıklamada ”Bütün vatandaşlarımızı sandık başlarından ayrılmamaları için uyarıyoruz. Daha hiçbir şey bitmedi, sayımlar devam ediyor” dedi.


22:11

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Hiç kimse erken gelin güvey olmasın, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır. Gözüken tablo bu” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, açılan sandıkların oranının yüzde 39 olduğunu belirterek, “Bu tabloya baktığımızda sayın Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 33.65, 6 milyondan fazla oy. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 51.77.  Seçim ikinci tura kalmıştır. Kimse erken gelin güvey olmasın, kimse erken davul zurna çalmasın” dedi.

Tezcan’ın açıklamaları şöyle:

– Açılan sandıkların oranı yüzde 39. Bu tabloya baktığımızda sayın Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 33.65, 6 milyondan fazla oy. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 51.77, sayın Meral Akşener’in yüzde 8.99, sayın Selahattin Demirtaş’ın yüzde 4.60, sayın Temel Karamollaoğlu binde 88, sayın Doğu Perinçek binde 21. Toplam yüzde 39 sandıklar ve geride yaklaşık 40 milyona yakın bekleyen oy var.

-Yüzde 70’le açılış yapan Anadolu Ajansı’nın şu an itibarıyla indiği rakamlara bakın. Bu sonuna kadar sandıkları takip etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Seçim ikinci tura kalmıştır. Kimse erken gelin güvey olmasın, kimse erken davul zurna çalmasın.

 


22:02

Adil Seçim Platformu: Veri girişleri devam ediyor

Muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarının birleşerek oluşturduğu Adil Seçim Platformu Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı:


İnce: YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmekte, AA ise yüzde 85!

Açıklama şöyle, “Sandık görevlisi arkadaşlarım; an itibariyle YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmektedir. Televizyonlarda ise Anadolu Ajansı kaynaklı sandıkların yüzde 85’inin açıldığı yönünde haberler yapılmakta/sonuç açıklanmaktadır. Sandıkları terk etmeyin!”


21:18

AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Sonuçlar tam anlamıyla açıklanana ve netleşene kadar bekleyeceğiz


20:48

AA’nın son verilerine göre HDP yüzde 10 barajını aştı

Anadolu Ajansı’nın son verilerine göre genel seçimlerde sandıkların yüzde 69’u açıldı. Sonuçlar şöyle:

Cumhur İttifakı % 56
Millet İttifakı % 32,62
HDP % 10,04
Diğer % 1,34


20:25

Akşener’den görevli ve müşahitlere çağrı: Sandıklardan ayrılmıyoruz

 


20:21

HDP: Barajı aştığımızı görüyoruz, sandıkları terk etmeyin

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Ankara’da parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Ajansı’nı “manipülasyon yapmakla” suçladı.

Oluç, “Barajı aştığımızı görüyoruz. Sandıkları terk etmeyin” dedi.

HDP Sözcüsü Bilgen: Kars’ta elektrikler kesildi, sonuçlar AA’nın verileri gibi değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, oy sayımı sırasında kentte elektiklerin kesildiğini söyledi.

Bilgen, Anadolu Ajansı’nın verilerinin doğruları yansıtmadığını belirtti.


20:09

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, FOX TV canlı yayınında konuştu.

 

Anadolu Ajansı (AA) verileriyle kendi sistemlerine giren verilerin uyuşmadığını belirten Kaftancıoğlu,  “20 dakika önce 7 bin 744 sandık sonucu sistemimize girdi. İnce yüzde 43.55, Erdoğan’ın oranı yüzde 44.91” dedi. 

Kaftancıoğlu, İstanbul’da sandıkların henüz yüzde 20’sinin açıldığını belirtti. 


19:52 Adil Seçim Platformu’nun sonuçları AA’nınkilerden farklı  ( BBCTürkçe)

 


19:35

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da Twitter hesabından yaptığı açıklamada AA’yı manipülasyonla suçladı:

 


Adil Seçim Platformu: TV ekranlarındaki sonuçlar gerçeği yansıtmıyor

Muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Adil Seçim Platformu, televizyon ekranlarında yayınlanan sonuçların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Platform, Twitter hesabı üzerinden attığı mesajda, verilerin maniple edildiğini öne sürdü.

Twitter mesajında, “Şu an TV ekranlarında yayınlanan sonuçlar gerçeği yansıtmıyor. Maniple edilmiş verilere aldanmayıp açıklayacağımız sonuçları beklemenizi rica ediyoruz. Sandıklara sahip çıkmaya devam ediyoruz” denildi.


19:31
HDP: Manipülatif AA ve TRT sonuçlarına itibar etmeyin. HDP de Twitter hesabından yaptığı açıklamada AA ve TRT’yi ilk seçim sonuçlarını manipüle etmekle suçladı, seçmene bu sonuçlara “itibar etmemeleri” çağrısında bulundu.


19:30
 İnce: Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor

CHP’nin cumhurbaşkanı Muharrem İnce Twitter hesabından yaptığı açıklamada Anadolu Ajansı’nın manipülasyon yaptığını söyledi.

 


19:25 

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: Seçim sonuçlarını adım adım takip ediyoruz. Hiçbir zaman Erdoğan’ın oy oranı yüzde 48’in üzerine çıkmadı.CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: Bu çok açık bir manüplasyondur. Bu seçimin kaybedeni Erdoğan’dır. Bu seçimi kazanıyoruz. Hangi oyunu yaparlarsa yapsınlar hile yapanın ipliğini pazara çıkaracağız. AA’nın bu numarasının amacı sizi bezdirip evlerinize yollamak. “AA’nın seçim verilerine inanmayın. Şu andaki tablo seçimin ikinci tura kalma ihtimalini net olarak ortaya koyuyor. AA’nın bilgileriyle kimse gönlünü ve kafasını kirletmesin.” 


19:18

AA ve Adil Seçim Platformu’na göre cumhurbaşkanlığı seçiminde son durum


19:15

| CHP, açılan ilk sandık sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 45; Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin ise yüzde 41 civarında oy aldığını açıkladı.
Canlı İzle: http://halktv.com.tr/canli-yayin


19:00

adilsecim.net’ten gelen ilk veriler

Adilsecim.net’ten gelen ilk verilere göre Muharrem İnce yüzde 30, Meral Akşener yüzde 11,8, Tayyip Erdoğan yüzde 48, Selahattin Demirtaş yüzde 8.5 oranında seyrediyor.

18:45

Seçim sonuçlarını buradan canlı izleyebilirsiniz:

 


AA’ya göre ilk sonuçlar: Erdoğan %59, İnce %26

Yüksek Seçim Kurulu’nun yayın yasağını kaldırmasının ardından Anadolu Ajansı (AA) ilk sonuçları açıklamaya başlandı.

AA’ya göre sandıkların yaklaşık yüzde 23’ü açıldı.

İlk sonuçlar şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 59,32

Muharrem İnce: Yüzde 26,35

Meral Akşener: Yüzde 7,74

Selahattin Demirtaş: Yüzde 5,46

Temel Karamollaoğlu: Yüzde 0,94

Doğu Perinçek: Yüzde 0,18


18:38

AA: Seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağı 18.45’te kalkacak

Anadolu Ajansı, Yüsek Seçim Kurulu’nun seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağını 18.45’te kaldıracağını duyurdu.Anadolu Ajansı (AA), bugünkü seçimlerin son 4 seçime oranla en sakin geçen seçim olduğunu bildirdi.

AA’nın İçişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre Türkiye genelinde toplam 362 olay gerçekleşti. Bu olayların 100’ü, oy pusulasının fotoğrafının çekilmesinden kaynaklandı. 12’si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 29 kişi hakkında işlem başlatıldı.

Erzurum’da 2 kişinin ölümü, 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın seçimle ilgili olmadığı, kişisel bir husumetten kaynaklandığı vurgulandı. Ayrıca ülke genelindeki olaylarda 8 kişinin yaralandığı, yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.


18:10
Adil Seçim Platformu’nda ilk sonuçlar bekleniyor

Muhalefet partileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının birleşerek oluşturdukları Adil Seçim Platformu’ndan yapılan açıklamada, “yurt çapında müşahitlerin binalara alınmadığı yönünde haberler geldiği” belirtildi.

Açıklamada, seçmenlere ve müşahitlere oy sayımının izletilmemesinin kanuna aykırı olduğu belirtildi.

Adil Seçim Platformu, muhalefetteki siyasi partiler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi ile oluşturuldu.


17:27| Erzurum İYİ Parti İlçe Başkanı öldürüldü

İYİ Parti yetkilileri, partinin Erzurum Karaçoban İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz’ın vurularak öldürüldüğünü açıkladı. DHA’nın haberine göre Durmaz ile birlikte 2 kişi daha hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. Karaçoban’da aralarında kan davası bulunan iki aile arasında silahlı kavga çıktığı bildirildi.


17:05

Cumhurbaşkanı Adayı İnce YSK’nın önünde açıklama yaptı: Bu seçimi Anadolu Ajansı belirlemeyecek, bu seçimi millet belirleyecek

Oy verme işleminin sona ermesinin ardından ilk açıklama CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den geldi. Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne gelen İnce, “Anadolu Ajansı bu seçimi belirlemeyecek, millet belirleyecek; ne yaparlarsa yapsınlar kazanacağız” dedi. 

Sandık başından ayrılınmaması gerektiğini tekrarlayan İnce, “Sandıkları terk etmeyin. Islak imzalı tutanakları almadan sandık başlarından ayrılmayınız. Yetkililere teslim ettikten sonra seçim kurullarının önüne gidiniz. Hakkınızı korumak için buradayız” diye konuştu. 

YSK üyelerine ‘görevlerini doğru düzgün yapma’ çağrısında bulunuyoruz diyen İnce, “Kimseden korkmayın, adil bir yarış istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 


17:03

Sandıklar kapandı, sayıma geçildi

Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde oy verme işlemi TSİ 17.00’de sona erdi. Sandıkların kapanmasının ardından da sayım işlemine geçiliyor.

Sayımda ilk olarak cumhurbaşkanlığı oy pusulaları sayılacak. Daha sonra genel seçimde kullanılan oyların sayımına geçilecek. Sandıkların sayımının ardından parti ve ittifakların aldıkları oy, geçerli ve geçersiz pusula ve sandığa kayıtlı seçmenlerin kaçının oy kullandığı gibi bilgileri içeren tutanağın doldurulması gerekiyor. Bu tutanak daha sonra ilçe seçim kuruluna gönderiliyor.

İlçe seçim kurulu da sandık tutanaklarını birleştirme işlemini yapıyor. Bu aşamada siyasi partiler ile bağımsız adayların her birinin aldıkları oy sayısını ve ittifakların ortak oy sayısı ile ortak oylarından gelen pay tespit edilerek, tutanak hazırlanıyor.

Daha sonra bu birleştirme tutanakları il seçim kuruluna gönderiliyor ve burada da il içerisinde yer alan diğer ilçelerden gelen tutanaklarla birleştirilip, hazırlanan il tutanağı SEÇSİS sistemi üzerinden YSK’ya gönderiliyor.


16:20

24 Haziran seçimlerinde oy kullanmak için 1 saatten az bir zaman kaldı. Sandıklar 17’de kapanıyor ardından sayım işlemlerine başlanacak


CHP’li Erdem: Usulsüzlük yapılan 100’e yakın sandığı iptal ettirdik

Eski CHP milletvekili Eren Erdem, Twitter hesabı üzerinden 100 sandığı usulsüzlükler nedeniyle iptal ettirdiklerini açıkladı.

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Twitter hesabından yaptığı açıklamada Urfa’da yaşanan olayları takip ettiklerini söyledi:


Urfa Valiliği: Suruç’taki olaylarda ölü olduğuna ilişkin haberler gerçeği yansıtmıyor

Urfa Valiliği, Suruç’ta oy verme sırasında yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler olduğu iddialarını yalanladı. Valilik, açıklamasında geçtiğimiz hafta Suruç’ta 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan seçim kavgası sonrası, “yanlış ve abartılı bir algı yürütülmeye çalışıldığını”, seçim güvenliği için ilçede her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.Suruç ilçesinde 14 Haziran günü yaşanan ve adli, idari soruşturması devam eden olaylar üzerinden yanlış ve abartılı bir algı yürütülmeye çalışılmaktadır. Seçimlerin güvenlik içinde gerçekleşmesine yönelik Suruç ilçemizde her türlü tedbir alınmıştır.”


Urfa’da görevli bir müşahit: Küreklerle kovaladılar, canımızı zor kurtardık

BBC Türkçe’nin haberinde,  Şanlıurfa merkezli usulsüzlük iddialarına ilişkin olarak konuşan müşahit Deniz Özgür, Urfa’da Eyyibiye ilçesi Akbilek köyünde yaşananları anlattı. Burada yaşandığı iddia edilen ve müşahitlere saldırı olarak sosyal medyaya yayılan bir görüntü de bulunuyor.

“Kürekle kovaladılar, canımızı zor kurtardık” diyen Deniz Özgür’ün anlattıkları şu şekilde:

900 oy bulunan bir okulda görevliydik. İlk kez bir seçimde müşahitler köylere gelmeye başladığı için şaşkındılar. Sabah 6’da okula gittiğim andan itibaren hoşnutsuzluklarrını dile getiriyorlardı.”

Buradaki seçmenler, mevcut olmayan seçmenler için de oy kullanmak istiyorlar. Bazı vatandaşlar ellerinde seçmen kağıdı balyalarıyla geliyor ve köyün dışında bulunan ama ikameti orada olan kişiler adına oy kullanmak istiyorlar. Biz bnunlaı engellemeye çalıştık. Bu nedenle müşahitlere saldırılar olmaya başladı. O sırada köyde jandarma bile yoktu. Gerilim arttığı için ben oradan can güvenliği endişesi ile ayrılmak zorunda kaldım. Bu sırada arabam da darp edildi. Okulda kalan bir başka sandık görevlisi arkadaşımızın da benden daha fazla darp edildiğini öğrendim. Müşahit kartımı yırtıp elime verdiler”

Cumhurbaşkanı adayı İnce, yurttaşları saat 17.00’de oy kullandıkları okullara çağırdı

Muharrem İnce: Hileyle hurdayla seçim kazanma dönemi artık bitti, gelen haberlerle karamsarlığa kapılmayın

Muharrem İnce Twitter’dan yaptığı açıklamada “hileyle hurdayla seçim kazanma dönemi artık bitti” ifadelerini kullandı ve seçmenlere sandığa gitmeleri, usulsüzlük iddiaları nedeniyle de umutsuzluğa kapılmamaları çağrısında bulundu.


13:50

Erdoğan: Türkiye genelinde şu ana kadar ciddi bir sıkıntı olmadığını öğrendik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la birlikte İstanbul-Üsküdar’da oyunu kullandı.Gazetecilere konuşan Erdoğan, seçim güvenliğine ilişkin “ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını” söyledi.

Oy verdiği okulun çıkışında Erdoğan’ı yoğun bir kalabalık karşıladı, Katılım yüzde 50’ye ulaşmış durumda. Dünyada en gelişmiş ülkelerde bile yüzde 30’lara kadar düşen bir katılımın olduğu seçimlerde Türkiye bunların hepsini aşmış vaziyette. Türkiye adeta bir demokratik devrimi gerçekleştiriyor. Bundan sonraki süreci, bürokratik oligarşiye hiç takılmadan çok daha rahat sürdürecektir. Katılımın yüksek olmasının bir hassasiyet olduğuna inanıyorum. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntının olmadığını öğrendik. Hayırlı olsun.”
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı


13:41

DHA’nın haberine göre, Suruç’ta havaya ateş açarak durdurulan otomobilde 4 çuval oy pusulası ele geçirildi. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.


13:30

Yaşlı ve engelliler tekerlekli sandalyelerle oy vermek için  bekliyor
Engelli ve yaşlı vatandaşlara bu seçimlerde ulaşım hizmeti veriliyor.

Öte yandan hasta ve engelliler için seyyar sandık uygulaması da bu seçimlerde yaşama geçirildi. Ancak çok sayıda seçmenin bu olanaktan haberdar olmadığı belirtiliyor. Bazıları ise refakatçi aracılığıyla oy işlemini gerçekleştirdi.


12:47

CHP Ankara milletvekili Murat Emir, Şanlıurfa’da merkezli gelen usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak BBC Türkçe’ye konuştu ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in kendilerine “elinden geleni yapacağını” söylediğini açıkladı:

“Saldırıda bulunanların özel bir partiden olduğunu söyleyemeyiz. Oradaki tehlikelerden ötürü müşahitlerimizin bir kısmını sandıklardan geri çektik. Şu anda büyük ölçüde arkadaşlarımız görev başında. 4 bine yakın sandık var. Büyük bölümünde müşahitlerimiz var. 30-40 sandıktan tehditler üzerine müşahitlerimizi çektik. Valiyle konuştuk ve bize elinden geleni yapacağını söyledi.”

HDP de, Twitter hesabından iddialar sonrası Urfa Valisi başta olmak üzere yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.12:29
YSK’dan açıklama

YSK, oy verme işlemlerinin başlaması ile birlikte ihlal haberlerinin sıklaştığı Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi ile ilgili açıklama yaptı. YSK Başkanı Sadi Güven: “Suruç’taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur.”12:24
Urfa’da Seçim Güvenliği İhlalleri, CHP YSK’ya Başvurdu

Şanlıurfa başta olmak üzere bir çok ilde yaşanan toplu oy kullanma ve müşahitlere saldırı olayları üzerine CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Alınan bilgiye göre, CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına k arşı YSK’nin önlem alması istendi. CHP’nin Urfa’da yaşananlar konusunda YSK’ye 4 ayrı başvuru yaptığı öğrenildi. CHP tarafından YSK’ye yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi. CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti.

[Haber görseli]

 


12:13

Yıldırım: Gayet demokratik, bayram havasında bir seçim ortamı geçiriyoruzBinali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de oyunu kullandı. Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Yeni sistemle Türkiye yeni hedeflere, yeni ufuklara istikrar ve güven içerisinde ilerlemeye devam edecek. Gayet demokratik bir bayram havasında güzel bir seçim ortamı geçiriyoruz. İnsanlar akın akın oylarını kullanmaya geliyorlar.”


Erzurum’da ‘müşahit kartı’ iddiaları

Erzurum İYİ Parti İl Başkanlığı bazı belediye işçilerine “İçişleri Bakanlığı görevli kartı” dağıtıldığına ilişkin bir bildirimde bulundu.

Aynı iddiayı CHP Balıkesir milletvekili Ahmet Akın da dile getirirek, müşahit kartı düzenleme yetkisinin yalnızca siyasi partilerde bulunduğu duyurdu.


11:55

#Urfaseçimleriiptaledilsin
etiketi TT oldu
 
Twitter’da Şanlıurfa’da müşahitlerin uzaklaştırıldığı ve darp edildiği iddiaları sonrası #Urfaseçimleriiptaledilsin etiketi en çok kullanılanlar arasında ve etiketin paylaşılma sayısı giderek artıyor.


11:45

Kılıçdaroğlu: Bazı illerden şikayetler geliyor, lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da oyunu kullandı.Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada bazı illerden seçim güvenliğiyle ilgili şikayetler geldiğini söyledi ve devlet memurlarına çağrıda bulundu: “Bir siyasi parti değil devlet memurusunuz”

Genel Merkez’de arkadaşlarım çalışıyorlar. Türkiye’nin değişik illerinde görevlendirdiğimiz milletvekili arkadaşlarımız var. Türkiye’nin genelinde bir sorunla karşılaşmadık ama bazı illerden şikayetler geliyor. Buradan kamu görevlilerine açık ve net çağrıda bulunuyorum. Lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız. Bir siyasi parti değil devleti memurusunuz. Bu konuda şikayetler var. O yüzden bütün kamu görevlilerine dikkat çekmek benim görevimdir. Seçim üzerine düşürülecek her gölge demokrasiye darbedir. Lütfen herkes görevini yapsın”

 


Şanlıurfa’da usulsüzlük iddiaları: “CHP’den bende burada oy yok.”

Şanlıurfa’dan gelen usulsüzlük iddialarına ilişkin çok paylaşılan bir iddia, 2242 numaralı sandığın bulunduğu köyde müşahit olmak isteyen kişilerle köylüler arasında yaşanan tartışmaya ilişkin. Videoda müşahitleri engelleyen kişilerden birinin “CHP’den bende burada oy yok.” dediği duyuluyor.


CHP’li Çelebi: Şanlıurfa’da 30’a yakın köyde müşahitlerimiz baskı ile uzaklaştırıldı

Şanlıurfa’da bazı müşahitlerin uzaklaştırıldığı yönünde haberler geliyor. En son Urfa’ya bir grup gözlemciyle giden CHP’nin seçim güvenliğinden sorumlu PM üyesi Mehmet Ali Çelebi, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda “30’a yakın köyde müşahitlerinin baskı ile uzaklaştırıldığını” söyledi.

“Canhıraş bir mücadele devam ediyor. Ne olursa olsun milli irade kazanacak!” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray da “Urfa Valisi derhal bir açıklama yapmalı” tweetini paylaştı.

 


Akşener: Bir hacı olarak gerekeni yaptım

 

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Yalova’daki Saffet Çam Ortaokulu’nda oyunu kullandı


Demirtaş: Biz de oyumuzu cezaevinde kullandık

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş Edirne Cezaevi’nden oyunu kullandığını Twitter’dan duyurdu.


Hasta ve engelliler için seyyar sandık ilk kez uygulanmaya başlandı

seyyar sandıkseyyar sandıkseyyar sandıkseyyar sandık

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleriyle, hasta ve engellilere evde oy kullanabilme imkanı da ilk kez hayata geçirildi. “Engellilik Beyan Formu” ve yatalak hasta olanlar için “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” doldurarak 12 Mayıs tarihine kadar kayıt yaptıran kişilerin evlerine seyyar sandık götürüldü.


Oy sayımı hakkında bilinmesi gerekenler

 • İki oy pusulası tek zarfa konulacak,
 • Sandıkların kapatılmasının ardından sayım işlemine geçilecek,
 • İlk olarak cumhurbaşkanlığı oy pusulaları sayılacak, sonra milletvekili seçimlerinin sayımına geçilecek,
 • Sayım sonrası, parti ve ittifakların aldıkları oy, geçerli ve geçersiz pusula ve sandığa kayıtlı seçmenlerin kaçının oy kullandığı gibi bilgileri içeren tutanaklar doldurulacak,
 • Bu tutanak ilçe seçim kuruluna gönderilecek,
 • İlçe seçim kurulu tutanakları birleştirecek, il seçim kuruluna gönderecek.
 • Son olarak diğer ilçelerden gelen tutanaklarla birleştirilip, hazırlanan il tutanağ, SEÇSİS sistemi üzerinden YSK’ya gönderilecek.
sandık

Kars’ta sandık görevlileri oy pusulalarını düzenliyor
oy
okul

Kadıköy, Fatih ve Beşiktaş’taki bazı okullarda oy verme işleme başlamadan önce görevliler ‘sandık yemini’ etti: “Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.”

Yalova'da oylar veriliyor

Yalova’daki bir okulda oylar veriliyor

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da 1 milyon 71 bin 204 seçmen 3 bin 333 sandıkta oy kullanacak.

Mersin'de oy kullanan bir kadın.

Mersin’de oy kullanan bir kadın.

Hangi partiler katılıyor?

Milletvekili seçimlerine biri 2 partili, diğeri 3 partili iki ittifak ile, 3 siyasi parti katılıyor.Pusuladaki yerlerine göre, katılan partiler şöyle:

 • Cumhur İttifakı: Adalet ve Kalkınma Partisi, MHP
 • HÜDA PAR
 • Vatan Partisi
 • HDP
 • Millet İttifakı: CHP, Saadet Partisi, İyi Parti

Cumhurbaşkanlığı yarışı 6 aday arasında

adaylar

Cumhurbaşkanlığı için altı aday yarışıyor. Pusuladaki yerlerine göre bu isimler şöyle:

 • Muharrem İnce
 • Meral Akşener
 • Recep Tayyip Erdoğan
 • Selahattin Demirtaş
 • Temel Karamollaoğlu
 • Doğu Perinçek

Oy kullanacak olan seçmen sayısı kaç?

sandık

DHA

 • Türkiye’de yurt içinde toplam kayıtlı seçmen sayısı 56 milyon 322 bin 632,
 • 81 ilde kurulacak toplam sandık sayısı da 180 bin 65,
 • 87 seçim bölgesi bulunuyor,
 • İstanbul üç seçim bölgesiyle en fazla seçmenin olduğu ve en fazla sandık kurulacak yer,
 • En küçük seçim bölgesi de 56 bin 99 seçmenin 284 sandıkta oy kullanacağı Bayburt,
 • Yurt dışında kayıtlı 3 milyon 47 bin 323 seçmen bulunuyor, 1 milyon 486 bin 408’ü oy kullandı. Bu, yurtdışı katılım oranı için kaydedilen bugüne kadarki en yüksek rakam

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.