“YSK görme engelli seçmeni yok sayıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran seçimlerinde görme engelli seçmenlerin tek başlarına oy kullanabilmeleri için şablon kullanmasına izin verdiğini, ancak şablonların basımını bütçe olmadığı gerekçesiyle üstlenmediğini söyledi. Budak, “YSK bir yandan doğru bir adım atıyor ama bütçe gerekçesiyle bu kararı uygulanamaz kılıyor. Görme engelli seçmen YSK eliyle yok sayılıyor, hakları da bütçe bahanesiyle gasp ediliyor” dedi.

YSK’nın görme engellilerin tek başlarına oy kullanabilmeleri için şablon kullanılmasına izin verdiğini ve bu kararın doğru bir karar olduğunu ifade eden Budak şunları söyledi:

“Seçme ve seçilme hakkı Anayasamız tarafından güvence altına alınan en temel haklardan birisidir. Bu hakkın önündeki her türlü engeli kaldırmak da devletin temel görevleri arasındadır. Görme engelli yurttaşlarımız yıllardır tek başlarına oy kullanmak için mücadele ediyor. YSK ilk kez bu adımı geçen referandumda şablon kullanılmasına izin vererek attı ki bu doğru ve yerinde bir karardır. 24 Haziran seçimlerinde de görme engelli yurttaşların şablon kullanarak oy vermesine izin vermiştir, ancak bütçeyi bahane ederek bu şablonun basımını üstlenmemiştir.

Öte yandan yaklaşık 400 bin görme engelli vatandaşımız bulunurken bu vatandaşlarımızın bir kısmı seçmen niteliğine sahiptir. Dolayısı ile YSK’nın bahane ettiği gibi çok büyük bir bütçe yükünden bahsetmiyoruz. Kaldı ki böyle bir yük olsa da YSK bu yükü üstlenmelidir. Görme engelli seçmen YSK eliyle yok sayılıyor, hakları da bütçe bahanesiyle dolaylı da olsa gasp ediliyor. Bu engeli ortadan kaldırmak YSK’nın görevidir. Görme engelli seçmenin de tıpkı diğer seçmenler gibi oy verme kabininde tek başına vatandaşlık görevini yerine getirebileceği tedbirler alınmalıdır.” 

 

Boğaziçi Üniversitesi’nden görme engelli yurttaşlar için oy pusulası desteği

Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), 24 Haziran günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde görme engelli bireylerin tek başlarına oy kullanabilmeleri için Engelsiz Erişim Derneği ve Sesli Betimleme Derneği iş birliğiyle bir oy pusula şablonu geliştirdi.

GETEM, Engelsiz Erişim Derneği ve Sesli Betimleme Derneği iş birliğiyle görme engelli vatandaşların 24 Haziran’da parlamento üyeleri ve cumhurbaşkanı seçimi için kullanacakları iki ayrı şablon hazırladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), görme engellilerin 24 Haziran seçimlerinde tek başına oy kullanmasını sağlayacak şablon kullanılmasına izin verdi ancak bütçe vermemişti. Avrupa Parlamentosu’nda kullanılan şablon örnek alınarak hazırlanan şablonlarda hem Braille hem de Latin alfabesi kullanıldı. İlk şablonda milletvekili genel seçimine katılan partilerin isimleri ve bağımsız adayların sıra numaraları yer alırken, ikinci şablonda da cumhurbaşkanı adayları belirtiliyor. Görme engelli bireyler Braille alfabesi bilmeseler de sıralamayı bildikleri sürece şablon üzerindeki deliklerden istedikleri parti ya da adaya oy kullanabilecekler. Çift olarak hazırlanan 6000’in üzerinde oy pusulası şablonu, talep eden görme engelli seçmenlere GETEM ve ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından adrese teslim ulaştırılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan ve 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için belirlenen kesin aday listelerini, Engelsiz Erişim Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ve Sesli Betimleme Derneği işbirliğiyle seslendirildi.

GETEM’in web sitesinde, Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulası üzerindeki sıralamalarının ve seçime katılan partilerin illere göre milletvekili aday listelerinin yer aldığı ses kayıtları bulunuyor.

Çetin Osman Budak:“YSK görme engelli seçmeni yok sayıyor”

İlk defa 2017 yılında tek başlarına oy kullandılar

Görme engelliler Türkiye’de ilk defa 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandumda yine GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği’nin hazırladığı oy pusulası şablonları sayesinde tek başlarına oy kullanma olanağı bulmuşlardı. 2017 yılında yapılan referandumda görme engelli bireylerin yaklaşık yüzde 95’inden olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten GETEM Direktörü ve Engelsiz Erişim Derneği Başkanı Dr. Engin Yılmaz, engelli bireylerin tek başlarına oy kullanma imkanına kavuşmasının referanduma katılım oranını önemli ölçüde artırdığına dikkat çekti. Görme engellilerin, yasal mevzuata göre bugüne dek ancak refakatçi eşliğinde oy kullanabildiğini anımsatan Engin Yılmaz, Engelsiz Erişim Derneği’nin girişimleri sonucunda Yüksek Seçim Kurulu’nun Mayıs 2018’de yayımladığı karar doğrultusunda, isteyen görme engellilerin 24 Haziran seçiminde tek başlarına ve erişilebilir biçimde oy kullanabilmeleri için hazırlanan şablonu kullanılabileceklerini vurguladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.