Uygulamalı Temel Veri Eğitimi Düzenlenecek

1-8 Ağustos tarihleri arasında Sabancı Üniversitesinde düzenlenecek yaz okulunda Türkiye’nin her bölgesinden öğrencilerin katılımı bekleniyor.  Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye tarafından düzenlenen Şeffaflık Yaz Okulu eğitimler haftaya başlıyor ve  7 gün sürecek.  

 

Şeffaflık Yaz Okulu’unda bir tam gün sürecek olan 5 ders bölümünden oluşan uygulamalı temel veri eğitimi Pınar Dağ tarafından verilecek,  Onur İzli tarafından ise dersin asistanlığı yürütülecek.

Uygulamalı Temel Veri Eğitiminin kapsamı ise; ‘Verinin tanımını, türlerini, kaynaklarını, kullanımını, araçlarını kapsıyor. Uluslararası, ulusal ve sivil veri kaynaklarına örneklerle yer veriyor. Açık verinin şeffaflık ile ilişkisine, veri bulma/toplama, filtreleme ve analiz etme ve görselleştirmede açık kaynak araçların önemi uygulama yapılarak işleniyor. Eğitim genel anlamda veri ile çalışmada uygulama aşamalarını (#datapipelines ) tematik bir veri seti üzerinden öğretmeyi hedefliyor.’

Uygulamalı eğitimin kavramsal çerçevesi ise, ‘Temel veri kavramları tanımlanır, uygulamaların şeffaflık ve yolsuzlukla ilişkisi /bağlantısı kurulur. Açık veri ve açık veri lisanslarının açık yönetim, açık/veri gazeteciliği yapmada nasıl kullanıldığı ve dünyadaki yaklaşımlarına örneklerle yer verilir. Temel veri eğitiminin veriyi anlamada ve kullanmada gerekliliği lab ortamında uygulama yapılarak aktarılır. Veriyi toplama, yapılandırma, analiz etme ve görselleştirmede açık kaynak araçların rolü ve kullanımını bilmenin önemi belirlenir ve destek verilerek uygulanması sağlanır.’

Yaz okulu yolsuzluk ve şeffaflık kavramlarına yönelik bilinci artırmayı hedefliyor

Okul iyi yönetişim ilkelerini gençler arasında yaygınlaştırmak ve etik yolsuzlukla mücadelede, şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik gibi kavramları tanıtmak, bu alanda farkındalık ve bilinci artırmayı hedefliyor.

Eğitimler yolsuzlukla mücadele ve sivil toplum, iyi yönetişim ilkeleri, yolsuzlukla mücadele politikaları, çıkar çatışması,spor hukuku ve yolsuzluk, etik felsefe, araştırmacı gazetecilik ve yolsuzluk, medya etiği ve cezasızlık, özel sektörde uyum programı, uluslararası sözleşmeler, şirket içi hile ve suistimal,iyi yönetişim ilkeleri, temel veri eğitimi, açık veri, açık yönetim, yerel yönetimlerde şeffaflık, etik felsefesine giriş gibi çok kapsamı bir eğitim haftasını kapsıyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.verigazeteciligi.com/uygulamali-temel-veri-egitimi/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.