Genç sanatçı Neval, etnik-elektronik şarkılarıyla Taşra Kabare’de sahne aldı

Etnik-elektronik şarkılar yapan genç sanatçı Neval; klasik müzik, caz, rock, ve etnik türde çok sayıda eserin aranjörü, multi-enstrümentalist müzisyen Yuri Ryadchenko ile birlikte ilk kez Taşra Kabare sahne aldı

Sefarad ve Rembetiko şarkıları, Anadolu ve Orta Doğu ezgileri, TSM eserlerinden oluşan repertuvarlarını her yaş gurubundan kalabalık bir dinleyici grubuna sundular.  Neval’in bilinen şarkıları Terelelli, Agamemnon ve Her Anlamlı Şarkı gecede yoğun ilgi gördü.

Özellikle Her Anlamlı Şarkı’ya yapılan üç bisten sonra şarkının adı dinleyicilerin isteğiyle “Hamam böceği” olarak değiştirildi. Oturma düzenine rağmen konserin sonlarına doğru ayaklanan izleyiciler geceyi dans ederek kapattı.

“Dünya Müziği” kategorisinde finale kaldı

Neval’in geçtiğimiz yıl şubat ayında dinleyicisiyle buluşturduğu Terelelli şarkısı, New york’ta düzenlenen John Lennon Songwriting Contest’te “Dünya Müziği”kategorisinde finale kaldı.

Yarışma jürisinde Black Eyed Peas’ten tanıdığımız Fergie, Red Hot Chili Peppers basçısı Flea ve ülkemizde de bir hayli popüler olan Sean Paul var.

Diğer taraftan Terelelli Nashville şehrinde düzenlenen International Songwriting Competition “Dünya Müziği” kategorisinde de yarı finale kaldı. Bütün dünyadan 16000 müzisyenin katıldığı yarışmanın jurisinde Tom Waits gibi duayen müzisyenlerden Lorde’ye; Ziggy Marley’den Amadou & Mariam’a tanınmış müzisyenler bulunuyor. Önümüzdeki günlerde açıklanacak finalistleri bekleyen ödüller arasında Berklee Collage of Music’de burslu okumak da var.

Daha önce İstanbul Fashion Film Festivali “Official Selection” kapsamında yayınlanan ve ödüllü yönetmen Ebru Güney tarafından çekilen Terelelli müzik videosu şöyle:

Neval Hakkında

Diyarbakır’da doğup hayatına önce İzmir sonra İstanbul’da devam eden sanatçı çeşitli kültürlerle iç içe yaşama fırsatı buldu. Annesinin müzik tutkusu sebebiyle küçük yaştan itibaren farklı dünya müziklerini dinleyerek büyüdü. Rembetiko ve Sefarad ezgilerini hep sevdi. Ayrıca Türkiye’de Sezen Aksu, Erkin Koray ve Özdemir Erdoğan, çevre ülkelerde Ofra Haza, Feyruz ve Goran Bregovic, dünyada ise Björk Elizabeth Fraser ve Lisa Gerrard gibi sanatçıların sıkı takipçisi oldu. Favori gruplarından olan Massive Attack, Thievery Corporation ve Baba Zula onun müzik tarzını belirlemesinde etkili oldular. Eğitim sebebiyle bulunduğu Hong Kong, Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde farklı müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu. Sanatçının hayattaki bir diğer tutkusu sinemadır. Vangelis’in Blade Runner filmi için hazırladığı müziklere hayran kalmış olan sanatçı müzik kariyerine sinemayla birlikte yön vermek istiyor. Bir dönem “dericiler 15” isimli etnik caz grubunun solistliğini de yapmış olan sanatçı, Psikoloji ve Sinema TV olmak üzere iki lisans bölümü mezunu olup halihazırda Yeni Medya yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Şubat 2017’de ilk single çalışması olan Terelelli ve Haziran 2017’de ikici teklisi Agamemnon digital platformalarda piyasaya sürülmüştür.

Yuri Ryadchenko Hakkında 

Müzik hayatına klasik batı müziği eğitimiyle başlayan Yuri Ryadchenko, daha sonra caz müziğe yönelerek dünyanın bir çok yerinde çeşitli caz gruplarıyla çalıştı. Sonrasında Türkiye’ye yerleşerek caz, rock, pop, etnik ve klasik gibi müzik türlerinde eserlerin oluşumuna katkıda bulundu. Müzik sektöründe aranjör ve prodüktör olarak yer alan sanatçı, multi-enstrümantalist kimliğiyle saksofon ve akordeon dahil bir çok enstrümanı profesyonel olarak çalıyor. Neval’in şarkılarının tümünün düzenlemesi ona ait.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.