Adalet Bakanı Gül: Yıl sonuna kadar FETÖ davaları sonuçlanacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül FETÖ davaları ile ilgili açıklamada bulundu. Gül, “Yıl sonuna kadar davaların tamamlanacağını düşünüyorum. 171 dava sonuçlandı. 552 sanık ağırlaştırılmış müebbet aldı” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül AA Editör Masası’na konuk oldu. Bakan Gül burada açıklamalarda bulundu.

FETÖ davaları ile ilgili konuşan Gül, “Darbe davalarında 287 dosyanın 171’inde karar verilmiştir, 116 dava devam etmektedir. 2 bin 140 mahkumiyet, bin 478 beraat kararı verilmiştir. Fiili darbe davalarının genel itibarıyla yüzde 70 oranında ilk derecede sonuçlandığını söyleyebiliriz. 018 sonunda bu yargılamaların artık Türkiye’nin yargı gündeminden düşeceğini, tamamlanacağını düşünüyorum. 40 yıldır gizli ajanda ile ‘Devleti ele geçirmeye kadar kendinizi gizleyin’ mottosuyla yetişmiş bir örgüt için ‘iki yılda bitirdik, artık mücadele sona erdi, başarıyla bitti’ bunu kimse diyemez. Burada kararlı, teyakkuz içerisinde, istikrarlı bir şekilde mücadeleyi sürdürmek lazım” dedi.

Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün iade talebi ile ilgili Almanya’dan olumlu, olumsuz bir dönüş olmadığını açıkladı.

Gül, Muharrem İnce’nin Fethullah Gülen’in iadesi ile ilgili iddialarına, “Muharrem İnce’yi kimin aradığını halkın bilmeye hakkı var” dedi.

CHP heyetinin iade dosyasını incelemesine değinen Bakan Gül, “İncelediler, iyi olmuş demelerini beklemiyoruz” diye konuştu.

Muhalefetin parlamenter sisteme dönüş vaadini eleştiren Adalet Bakanı, “Öyle iki genel başkan oturup ‘Biz eski sisteme döneceğiz’ deyince bu sisteme dönüş olmuyor. ‘Milletin iradesi iki üç genel başkanın dudağı arasında’ meselesi eskidendi. 24 Haziran’dan sonra zaten milletin dediğinden başka hiçbir şey olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.