Prof. Dr. Büşra Ersanlı’ya 1 yıl 3 ay hapis cezası

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Marmara Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Büşra Ersanlı, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldı.

sanık Büşra Ersanlı ve avukatı Aynur Tuncel Yazgan, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3’üncü celsesi görülen duruşmaya katıldı.

Ersanlı hakkındaki iddialara karşı son savunmasında, “Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Sanık Ersanlı’nın avukatı Aynur Tuncel Yazgan ise “Bildiri barış hakkı çerçevesinde barış çağrı adına yapılmıştır. Bu nedenle ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Dolayısıyla atılı suçun unsurları oluşmamıştır” diyerek müvekkilinin beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti ise “PKK / KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan sanık Ersanlı’ya 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Ersanlı hakkındaki cezayı ertelemedi.

Avukat Yazgan BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada kararı 7 gün içinde bir üst mahkeme olan istinaf mahkemesine götüreceklerini belirtti.

Yazgan “Suç olmadığını düşünüyoruz, ‘katliam ve kıyım’ lafından dolayı propaganda suçu işlenmez. Açıklamada terör örgütünün eleştirilmemesi bir suç olamaz. Katliam demek sert eleştiridir, hakaret olabilir ama propaganda olmaz, Adalet Bakanı da bunu propaganda değil hakaret olarak değerlendirmişti”.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.