Lacancı Yaz Semineri 1 Temmuz’da Düzenleniyor

Lacancı Forum Türkiye Psikanaliz Derneği tarafından düzenlenen yaz seminer 1 Temmuz’da düzenleniyor. Seminer ücretsiz olup,  psikologlara, psikoloji öğrencilerine, PDR uzmanlarına, PDR öğrencilerine, psikoloji master öğrencilerine, psikiyatristlere ve psikiyatri asistanlarına açık.

Program ise şöyle:

10:00-10:45 Özgür Öğütcen – Fallustan Kastrasyona
11:00-11:45 Ceren Korulsan – Histeriğin Bedeni
12:00-12:45 Oğuzhan Nacak – Çocuk Psikanalizi Üzerine
12:45-14:00 Yemek arası
14:00-14:45 Özgür Öğütcen – Özneden Öteki’ne
15:00-15:45 Ceren Korulsan – Fantazm ve Arzunun Paradoksları
16.00-16.45 Oğuzhan Nacak – Psikanaliz ve Cinsel Kimlik
17.00-17.45 Ceren Korulsan – Paranoya ve Erotomani Üzerine
18.00-18.45 Özgür Öğütcen – Soru/Cevap

Konuşmacılar hakkında:

Özgür Öğütcen: Psikiyatrist, Lacancı Forum Türkiye Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, Slavoj Zizek-Komünist Ufuk ve Bruce Fink-Lacancı Psikanalize Bir Giriş kitaplarının çevirmeni, Encore Yayınları–Lacancı Bakışlar dizisi editörü, Alethia Kitabevi – Après-Coup dizisi editörü, Lacancı Forum Türkiye psikanaliz seminerlerinin konuşmacısıdır ve Paris’te College Clinique Psychanalitique’te psikanaliz formasyonunu sürdürmektedir.

Ceren Korulsan: Psikiyatrist, Çevirmen, Lacancı Forum Türkiye Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, Alethia Kitabevi – Après-Coup dizisi editörü, Lacancı Forum Türkiye psikanaliz seminerlerinin konuşmacısıdır ve Paris’te College Clinique Psychanalitique’te psikanaliz formasyonunu sürdürmektedir.

Oğuzhan Nacak: Psikolog, Lacancı Forum Türkiye Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, yayına hazırlanan Luis Izcovich-Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance ve Bruce Fink-Psikanalitik Tekniğin Temelleri kitaplarının çevirmeni.

Jacques Lacan Kimdir?

Jacques Lacan (1901-1981) Paris’te orta sınıf bir ailede dünyaya gelir, ilk ve orta öğrenimini dini bir kurumda görür. Üniversitede tıp okur ve psikiyatride uzmanlaşır. Doktorasını yaparken psikanalize başlar, 1934’te Paris Psikanaliz Derneği’ne üye olur ve ilk evliliğini gerçekleştirir, bu evlilikten 3 çocuğu dünyaya gelir.

Bu yıllarda aynı zamanda Alexandre Kojève’in Hegel seminerlerini takip eder. 1941’de Sylvia Bataille ile yaşadığı evlilik dışı ilişkiden de –uzun süre soyadını veremediği– bir kızı olur. 1950’lerden itibaren Lacan’ın adı psikanaliz çevrelerinde öne çıkar; seansların süresini çeşitlendirmek istemesi ve kısa seanslar yapması nedeniyle Uluslararası Psikanaliz Birliği ile arası açılır ve 1953’te Paris Psikanaliz Derneği’nin başkanlığı görevinden istifa eder. Bu dönemde seminerini Saint-Anne Hastanesi’nde verir. Bir grup meslektaşıyla birlikte kurduğu Fransız Psikanaliz Derneği, Uluslararası Birlik’in onayını alamaması üzerine yaşanan tartışmalarla 1964’te dağılır.

Bunun üzerine Lacan Paris Freud Okulu’nu kurar ve seminerini Ecole normale supérieure’de, ardından da Sorbonne’da verir. Tek yöneticisi olduğu okulu ölümünden bir yıl önce lağveder.

Lacan’ın “eseri” başlıca iki gruba ayrılır: yazılarını topladığı kitapları (Ecrits / Yazılar, 1966 ve Autres écrits / Öteki Yazılar, 2001) ve 26 yıl boyunca verdiği seminerden kitaplaştırılanlar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.