“OHAL seçim atmosferini olumsuz şekilde etkiliyor”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Heyeti, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili raporunu yayımladı. Raporda OHAL altında seçime gidilmesi, ifade özgürlüğünün önündeki kısıtlamalar, devam eden askeri operasyonlar ile gazeteci ve siyasilerin tutuklanmasının seçim atmosferini olumsuz etkilediğinin altı çizildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Heyeti iki günlük Türkiye ziyaretini tamamladı. Komisyon, TBMM, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi çok sayıda kurum ve kuruluşla görüştü. Heyet ayrıca gazeteciler, medya temsilcileri, farklı siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerle de bir araya geldi.

Hazırlanan raporda Olağanüstü Hal’den (OHAL) ifade özgürlüğünün önündeki kısıtlamalara, devam eden askeri operasyonlardan gazeteci ve siyasilerin tutuklanmasına kadar birçok etmenin seçim atmosferini olumsuz etkiledi vurgulandı.

Kadın milletvekili adaylarının az sayıda olmasına da değinilen raporda, seçimlerin tarafsız, özgür ve uluslararası standartlar içerisinde yapılmasının önemine değinildi. Delegasyon, seçimlerin yapılmasından sadece bir ay önce seçim kanununda değişiklik yapıldığını ve bu değişikliğin seçimlerden sonra uygulanacak olmasına dikkat çekti.

Kanunundaki değişim süresi ve seçimlerin yapılması arasındaki zamanın kısa olmasının Venedik Komisyonu’nun tavsiyelerine uymadığı, böyle bir düzenlemenin Türkiye’deki daha önceki seçimlere benzemediğine vurgu yapıldı.
Raporda ayrıca görüşülen kişilerin seçim kanununda yapılan değişiklikle beraber sandığa müdahale edilme riskinden endişe duydukları, seçim güvenliğinin azalmasından kaygılandıkları ve şeffaflığın olmadığından yakındıkları belirtildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.