‘Anahtar HDP’nin elinde’

Foti Benlisoy, HDP’nin Cumhur ve Millet İttifakları’ndan dışlanmasının bir avantaj olduğunu söyledi ve ekledi: Eğer Millet İttifakı’nda yer alsaydı HDP’nin sesi kaybolacaktı. Dolayısıyla HDP şimdi anahtar parti konumunda.

Benlisoy verdiği röportajda şöyle devam ediyor, ‘ Ben bu ittifaktan dışlanmış olmanın HDP açısından illâ ki olumsuz bir durum olduğunu düşünmüyorum. Hatta bilakis, HDP’yi iki sağ bloğun rekabeti içerisinde geçen bir seçim sürecinde bir başka alternatifi işaret eden, başka, daha özgürlükçü ve eşitlikçi bir politik seçenek olarak ayrıştırabilir. Ehven-i şer sağ ile şer sağ arasındaki rekabette HDP, şu anda nesnel olarak daha solda bir pozisyonda kalıyor. OHAL rejimine karşı daha bütünsel bir itiraz açısından, özellikle Demirtaş’ın adaylığıyla, daha da avantajlı bir konuma sürüklenebilir HDP. Bir toplumsal huzursuzluğun, kendi ifadesini bulamayan bir tepkinin adresi haline gelebilir.

Bunu daha çok Demirtaş’ın adaylığının etkilediğini eklemek gerekiyor. Son birkaç yıl içerisinde HDP ister istemez bir siyasal yıpranma, bir stratejik tutulma yaşadı. Özellikle Türkiye’nin Batısı’nda, siyasal iktidar tarafından itibarsızlaştırıldı ve kriminalize edildi. Ama Demirtaş bu meşruiyet kaybından görece azade kalmış gibi görünüyor. Esas itibariyle çok da sembolik bir anlam ifade ediyor. Tüm bu bloklaşmanın dışında bir seçenek olması şimdi onların avantajı haline gelebilir. Hatta bu durum, seçimler sonrası bu krizle alakalı politik keşmekeş içerisinde HDP’yi hiç beklenmedik bir konuma, Erbakan’ın meşhur tabiriyle “Anahtar Parti” konumuna getirebilir. Bu durum toplumsal muhalefet açısından da bir avantaj bana kalırsa, umarım bu aralık değerlendirilebilir.’

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://yeniozgurpolitika.net/anahtar-hdpnin-elinde/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.