Türkiye Yayıncılar Birliği: Okumaya günde 7 dakika ayırıyoruz

Doğu Anadolu Erzurum 1. Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; Avrupa İstatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) 15 Avrupa ülkesinde yaptığı araştırmaya göre, “okumaya ayrılan süre” bakımından, Türkiye’nin günde 7 dakikayla, Almanya ve Lüksemburg ile birlikte 6. sırada bulunduğunu kaydetti.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Doğu Anadolu Erzurum 1. Kitap Fuarı’nın açılış gününde yaptığı konuşmada; Avrupa İstatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) 15 Avrupa ülkesinde yürüttüğü ve sonuçları 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde yayımlanan araştırmaya değindi. 2008-2015 yılları arasında kitaba ayrılan bütçe, okuma süreleri ve okuyan insanların oranlarına dair veriler içeren araştırmaya göre; “okumaya ayrılan süre” bakımından, Türkiye günde 7 dakika ile Estonya (13 dk), Finlandiya (12 dk), Polonya (12 dk), Macaristan (10 dk) ve Yunanistan’ın (9 dk) arkasından 6. sırada yer alıyor. Almanya ve Lüksemburg ile aynı düzeyde bulunan Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya, Hollanda ve Romanya’nın ise ilerisinde.

Türkiye, EUROSTAT’ın araştırmasında, “okumayı hayatlarının temel etkinlikleri arasında sayan insanların nüfusa oranı” bakımından ise %10’la yine 6. sırada yer alıyor.

Birinci sırada bulunan Finlandiya’da nüfusun %16.8’i kitap okumayı temel etkinlikleri olarak belirtirken, Polonyalıların %16.4’ü, Estonyalıların yüzde 15’i, Yunanlıların ve Lüksemburgluların yüzde 11.9’u da her gün kitap okuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.