Tunus’a ilk defa kadın belediye başkanı

Tunus’da yapılan yerel seçimlerde ilk defa bir kadın aday belediye başkanı seçildi. 54 yaşında bir eczacı olan Suad Abderrahim başkent Tunus’un ilk kadın belediye başkanı oldu.

Başı açık olduğu halde Suad Abderrahim’i aday göstererek dikkatleri üstüne çeken siyasal İslamcı En Nahda Partisi yüzde 33,7 oy aldı. Suad Abderrahim, kendi seçim kampanyasının ‘kadınlar için bir gurur kaynağı olması gerektiğini’ söylemişti.

Manastır Üniversitesi mezunu olan Suad Abderrahim, En Nahda hareketiyle öğrencilik yıllarında tanıştı. Ülkenin en büyük öğrenci örgütü olan Genel Tunus Öğrenci Birliği’nin (UGTE) yönetim kurulunda da sandalye sahibi olan Suad Abderrahim, modern imajının yanısıra muhafazakar fikirleriyle tanınıyor. Suad Abderrahim, 2011 yılında bir radyo programında yaptığı konuşmada, “Özgürlüklerin çerçevesinin gelenek görenek ve ahlaka saygı olması gerektiğini söylemişti. Başkentin yeni belediye başkanı Abderrahim, ‘bekar annelerin haklarını korumak için yasal düzenleme talep etmemesi gerektiğini’ söyleyerek tepki çekmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.