Zeytinlikleri söken termik santrale zeytin dostu ödülü verildi!

Muğla’da, Yatağan Turgutlular zeytinliklerini ellerinden alıp kömür ocağı yapan şirkete “Zeytin Dostu Derneği” tarafından altın madalya verilmesini protesto etti.

Turgut Yardımlaşma Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği binasında bir araya gelen Turgutlular, bölgedeki zeytinlikleri söküp ekolojik yıkıma yol açan termik santrale Zeytindostu Derneği tarafından altın madalya verilmesini kara mizah olarak niteledi. 

Basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Kazım Erol, Eskihisar, Yeşilbağcılar ve Turgut’a kadar uzanan coğrafyadaki yüz binlerce zeytin ağacının antik Karia’dan günümüze kadar tarihe tanıklık ettiğini, yörede yaşayan insanların kültürüne ve ekonomisine katkı sağladığını belirtti.

Yatağan Termik Santrali’nin Bağyaka köyünden başlayarak, Eskihisar ve Yeşilbağcılar Köylülerini yerinden yurdundan ettiğini belirten Erol, sıranın eski adı Leyne olan Turgut beldesine geldiğini dile getirdi. Madencilik yüzünden köylülerin gözyaşı ve acılar içinde köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Erol, insanların topraklarının yok pahasına ellerinden alınarak yoksulluğa sürüklendiğini vurguladı. 

Evrensel’de yer alan haberde, yatağan termik Santrali’nin maden sahasından söktüğü asırlık zeytin ağaçlarını kül döküm sahasına 3-5 kilometre uzaklıkta halktan kamulaştırdığı sahaya diktiğini aktaran Erol, şunları söyledi; “Şirket kendi adına marka alarak Zeytindostu Derneğine üye olmuş, Nisan 2018 tarihinde bu dernek tarafından Gaziantep’te altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Zeytin kanununa rağmen bölgedeki zeytinlikleri söküp ekolojik yaşamı yıkan, bölge insanını yoksulluğa iten, Yatağan Termik Santraline ve kül döküm sahasına 3 km uzaklıktaki zeytinden elde edildiği ileri sürülen ürüne kimler, nasıl, hangi vicdan ve akılla altın madalya verir. Bu tamamen bir kara mizahtır. Halkı sömürüyü ödüllendirmek termik santrali aklama çabasıdır” diye konuştu. 

Dernek olarak termik santrali bölgede söktüğü zeytinleri gerçek sahiplerine vermesini talep ettiklerini kaydeden Erol, zeytin katliamı yaptığı gerekçesiyle defalarca ceza kesilen termik santrale verilen ödülün geri alınmasını istediklerini ifade etti.

Basın toplantısına destek için geldiğini belirten Yeşilbağcılar Köyünden 80 yaşındaki İsmet Uzakgiden, termik santralin kendi köylerini yok pahasına kamulaştırıp, köylüleri muhacir durumuna düşürdüğünü belirterek, “Biz yandık siz yanmayın. Termiğe arazilerinizi vermeyin. Direnin. Yerinden edilen taş yosun tutmuyor” dedi. 

Basın açıklamasına EGEÇEP Yürütme Kurulu üyeleri de destek verdi

Eski maden işçisi Önder Öztemiz, bölgede linyit yataklarının yanı sıra toryum ve bor rezervleri de olduğunu, şirketin asıl gözünü bu madenlere diktiğini ileri sürdü.

Turgut mahalle muhtarı Kerim Bahçeli, köylerinin istimlak edilmesini istemediklerini belirterek, “Biz köyümüzü seviyoruz, bir yere gitmek istemiyoruz. Her şeyden önce birbirimize kenetlenmemiz gerekli. Vatandaşlarımız biraz daha duyarlı olmalı” dedi. 

Turgutlular şunları söylediler:

Şerifhan Yücel: Köyün bu kadar kötü durumda olduğunu insanlara anlatamıyoruz. Zeytinlerin olduğu yere gittiğim zaman ağladım, vicdanı sızladı. Herkes gitsin görsün. 

Tayyibe Demirel: Buranın yağları dedelerimizden bu yana en iyi yağ. Şimdi bu yağlara altın madalya verip reklam yapmalarının anlamı yok. Atalarımızdan kalan zeytinliklerimizi elimizden zorla aldılar. Valiye. kaymakama gide gide yorulduk senelerdir. Yerimizi yurdumuzu vermek istemiyoruz.

Bu kadar basit. Buralar cennet, termikçiler sizin bu cennette ne işiniz var, çekin gidin biz kömür alacağız diye bize cehennem hayatı yaşatmak istiyorlar. Buna kimsenin hakkı yok. Biz cennet köyümüzde ölene kadar yaşamak istiyoruz. Diğer ülkeler aya, uzaya çıkıyor. Türkiye hala köstebek gibi yerin altındaki kömürü çıkarmakla uğraşıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.