Yapay zeka pazarı yüzde 70 büyüyecek

Gartner tarafından yayınlanan bir rapora göre, yapay zeka pazarı bu yıl yüzde 70 büyüyecek. Yazılım sektöründe yaşanan gelişmeler ile yapay zeka pazarı güç kazanmaya devam ediyor.

Gartner’in yayınladığı rapora göre, bu yıl içinde yapay zekadan elde edilecek olan küresel iş değerinin 1.2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu değer, geçen yıla göre yüzde 70’lik bir büyüme anlamına geliyor. Üstelik yapay zeka pazarındaki büyümenin bununla sınırlı kalmaması ve 2022 yılına kadar elde edilen gelirin 3.9 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Yapay zeka hesaplama gücü, hız ve veri çeşitliliğindeki gelişmeler ile birçok farklı alanda kullanılıyor. Özellikle müşteri deneyimini artırmak, etkili pazarlama yapabilmek, yapay zekanın kullanıldığı ana sektörler arasında yer alıyor.

Raporda, yapay zeka pazarının 2020 yılında yüzde 39, 2021 yılında ise yüzde 26 oranında büyüyeceği belirtiliyor. Bu büyüme potansiyeli, birçok şirketin ve startup’ın yapay zekaya yönelik yatırımlarının artmasına neden oluyor.

Aşağıdaki tabloda yıllara göre büyümeyi görebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.