‘Haberde türcü dil hayvanlara yönelik şiddeti yaygınlaştırıyor, önce haber dilini dönüştürmeliyiz’

Aydın’ın Didim ilçesinde 20-23 Nisan tarihleri arasında bu yıl  ikincisi düzenlenen Didim Vegan Festival’de ‘Haberde Türcü Dil’ başlığı ile konuşma yapan  Pınar Dağ, hayvanlara yönelik şiddet sarmalında haber dilinin önemine değindi.

Dağ, yarım saat süren konuşmasında ‘Haberde Türcü Dil, Doğru Haber Dilinin Oluşturulması ve Hayvanlar İçin Daha Fazla Haber Yazmanın Önemi’ ile ilgili konulara  Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Yeşil Gazete, Yeşilist, Dağ Medya haber sitelerinde yer alan hayvan odaklı haberlere ve yazım dillerine dikkat ekti.  

Konuşmasına türcülük  tanımına yer vererek başlayarak, ‘Cinsiyet eşitsizliğine dayanan cinsiyetçilik kavramı ve ırk farklılığına dayanan ırkçılık kavramları gibi; tür farklılığından ortaya çıkan eşitsizlikler de türcülük olarak adlandırılır.’ dedi. ‘Unutulmuş bir ayrımcılık türü’ makalesine de atıfta bulunarak, haberlerde hayvanların yaşam haklarının korunmadığına, meta, eşya muamelesi gördüğünü örnek haber içerikleri ile karşılaştırmalı sundu. 

‘Ahır yandı hayvanlar telef oldu, 550 küçükbaşhayvan yanarak telef oldu’ gibi başlıklarla her gün binlerce hayvanın ‘telef’ olarak  haberlere yansıdığına dikkat çekti.

Hayvanlar için doğru haber  dilini kullanmanın önemini ise şu maddelerle açıkladı, ‘Farkındalık yaratır, Hayvanların karşılaştıkları şiddet ve zulmün görünür kılınması sağlanır, Irkçılık ve cinsiyetçilik kadar benzerlik gösterdiğinin altı çizilir/ saptanır ,Türcü dilin habere ne kadar sık yansıdığı belirginleşir, Günlük haber dilinde bilerek/bilmeyerek yazılan/kullanılan türcü ifadelerin çağrıştırdığı anlamları sorgulamak ve bunlardan arınma sağlanır, Haberde her türlü ayrımcı bakış açısından arındırabilmesi için eşitlikçi ve özgürlükçü yaklaşımı sağlar, Hayvanların dünyayı paylaştığımız duyarlı canlılar olarak yaşam haklarını tanımak ve bunu savunma tekniklerini geliştirmeye yardımcı olur’

Konuşmanın tamamını aşağıda izlenebilir, sunuma da aşağından ulaşılabilir:

 

Veganizmin tüm detaylarıyla işlendiği festivalde mezbaha gerçeklerinden, hayvanların çalıştırılmasına, hayvan haklarından, türcülüğe toplam 18 panel gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gerçekleştiği panellerde Emin Çapa, Ömer Madra, Dr Murat Kınıkoğlu, Dr Vedat Bayer, Kevser Başkara, Mutse Benzragch, Zülal Kalkandelen, Gökhan Durukan, Hakan Öztürk, Pınar Dağ, Nilgün Hasan Dereköy, Güneş Güman, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Hayvanlara Adalet Derneği Deneye Hayır Platformu Hayvanlarla Dayanışma İnsiyatifi veganlığın etik, sağlık ve iklim alanlarındaki etkilerini ele aldılar. Bir önceki yıla göre çok daha fazla beğeni toplayan festival emniyetin fotokapan verilerine göre 160 binden fazla kişiyi ağırladı.

Didim Vegan Festivali nasıl doğdu?

Didim VegFest fikri, 3 yıl önce Mersin’de “Dünya Kardeş Kentler” toplantısında ortaya çıktı. Bu fikirde gastronomi turizminin yükselmesinin de payı olduğu belirtiliyor. Didim Belediyesi, bu nedenle daha önce yapılmış ot festivalleri yerine, bir beslenme felsefesi olan Vegan Festivali yapmaya karar verdi. Didim’in köylerinde tarım yapılıyor. Bu yerel üreticileri yüreklendirmek için Didim’de organik köylü pazarı kuruldu. Köylüye ek gelir imkanı sağlandı.

Vegan Nedir? 

Veganlık hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme. Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder.” Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük neden, hayvanların birer duyarlı canlı oldukları ve yaşam haklarının her tür gibi korunması gerektiği yatar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: "İçinde yaşadığımız gezegen, hayvanı gıda sistemine hapsetmiş bir hücre görevi görüyor" | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.