TGS: “Tek sesli seçim ortamına karşı teyakkuzdayız”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 24 Haziran 2018’de yapılması açıklanan erken seçime ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Medya kuruluşlarının görevini rahatça yapabilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyleyen TGS açıklamada, “Sendikası olarak mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik baskılara karşı koyacak, hukuki imkânlarımızı seferber edeceğiz. Türkiye tek sese, tek renge sığmaz” ifadelerine yer verdi.

TGS tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından 3 Kasım 2019’da yapılması gereken seçimin 24 Haziran 2018’e alındığını açıkladı. Baskın seçim kararı ile Türkiye demokrasisi bir yara daha aldı. İki aydan az bir zamanda adayların belirlenmesi ve imzaların toplanmasındaki zorluk, propoganda süresinin kısalığı, uyum yasalarının henüz çıkmamış olması, OHÂL koşulları gibi sorunlar baş göstermiştir. Halkın seçme ve seçilme hakkı engellenmek istenmiştir.

Seçimler yaklaştıkça gazeteciler üzerindeki baskıların artması, medyanın tek elde toplanması yalnızca basın özgürlüğü açısından değil, aynı zamanda demokrasi açısından büyük bir endişe kaynağıdır. Demokrasinin tam anlamıyla icra edilmesi için özgür bir seçim sürecinin ve özgür bir medya ortamının varlığı olmazsa olmazdır. Yurttaşların seçimlerde tercihlerini özgürce yapabilmesi için adaylar ve ülkedeki duruma ilişkin doğru bilgi ve yorumları rahatça alabiliyor olması gerekir. Bu süreçte halkın haber hakkı için mesleğini layığıyla yapmaya çalışanlara yönelik her türlü baskı seçimlerin eşitlik ilkesini ihlâl demektir. Tam da bu süreçte Doğan Medya’nın el değiştirmiş olması endişeleri daha da arttırmaktadır.

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen toplumun gözü kulağı olması gereken medya kuruluşlarımızın görevini rahatça yapabilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik baskılara karşı koyacak, hukuki imkânlarımızı seferber edeceğiz. Türkiye tek sese, tek renge sığmaz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.