Menderes Samancılar: ‘Sanatçısı, basın mensubu, aydını bu kadar hapis yatan hangi ülke var’

29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Aziz Nesin Emek Ödülü’nü alan sanatçı Menderes Samancılar, “Konuşanın başı ağrıyor” sözleri üzerine salonda alkışlar yükseldi. Samancılar sanatçısı, basın mensubu, aydını bu kadar hapis yatan  hangi ülke var” diye sordu.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin açılışı töreni Ankara MEB Şura Salonu’nda gerçekleşti. 2018 yılı Kitle  İletişim Ödülü Elif Dağdeviren tarafından SineCine dergisine verildi.

2018 yılı Sanat Çınarı Ödülünü ise Keloğlan rolü ile hafızalara kazınan yazar yönetmen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Rüştü Asyalı’ya verildi. Oyuncu Bennu Yıldırımlar ödülü verirken “1994 yılında hayatımın ilk ödülünü Ankara Film Festivali’nde aldım. Epey yıl olmuş, çok heyecanlıyım” dedi. Rüştü Asyalı, yaptığı konuşmada, Atatürk’ ün 10. Yıl Nutku. ‘ndaki “Milli kültürümüzü muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız” sözlerine atıfta bulunarak “Bu inançla Atatürk’ün aydınlık yolunda ülkemizin sanatının gelişmesi için 48 yıl çaba gösterdim. Mutlu oldum, mutsuz oldum ama umutsuz olmadım” dedi.

2018 yılı Aziz Nesin Emek Ödülü’nü ise Menderes Samancılar’a oyuncu Alper Saldıran takdim etti. Samancılar’ın “Konuşanın başı ağrıyor, öyle bir zamandan geçiyoruz” sözleriyle konuşmasına başlaması üzerine salondan alkışlar yükseldi. Samancılar, “Herkesin her şeyi konuştuğu bir dönemden geçiyoruz” dedi.

Sahnede olmanın öneminden bahseden Samancılar, şöyle devam etti: “Bu sahneden indikten sonra da dışarıda ve sağlıklı olmak gerekir. Nazım Hikmet’ten Orhan Kemal’e Aziz Nesin’den Rıfat Ilgaz’a kadar sanatçısı, basın mensubu, aydını kadar bu ülkede hapis yatan ülke hangisidir acaba?” 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.