Oy ve Ötesi’nden Yüksek Seçim Kurulu’na GüvenVer Dilekçesi

Oy ve Ötesi, 24 Nisan 2014 tarihinde kurulan ve merkezi İstanbul’da olan sivil toplum kuruluşu. Seçimlerde oy kullanmayı teşvik etmek, adayların daha iyi tanınmasını sağlamak ve şeffaf bir seçim için sandık takibi yapıyor. Or ve Ötesi, 2019 seçimlerine ilerlerken, Yüksek Seçim Kurulu’nun dikkatine GüvenVer dilekçesi sundu. Oy ve Ötesi üyelerinden de yardım isteyen kuruluş açıklamada şunlara yer veriyor:

“Bildiğiniz gibi, seçim kanununda değişiklik öngören teklif bir süre önce kanunlaştı. Kanunlaşan bu teklif, bazı soruları da beraberinde getirdi. Bu değişikliklerin uygulamada neler getireceği, ilerleyen süreçte Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanacak mevzuattaki usul ve esaslarla belirlenecektir.”

“Özellikle üzerinde durduğumuz uygulama başlıkları için kamuoyunun şimdiden bilinçlendirilmesinin ve katılımcı demokrasi bilinciyle sürece dahil olmasının önemine ve gücüne inanıyoruz. Bu kapsamda, sizlerin de içerisinde bulunduğu 200.000’i aşkın gönüllü ağı ile 6 seçim sürecini deneyimlemiş bir sivil toplum kuruluşu olarak, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyim ile, seçim günü uygulamalarının netleşmesi için hazırlanacak mevzuata dair görüş ve önerilerimizi #GüvenVer’mesi için Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına dilekçe ile sunduk. Dilekçemize buradan ulaşabilirsiniz.”

“Gelecekte ülkemizi bekleyen seçim süreçleri başlamadan, kamuoyunun bu konuda bilinçlendirilmesi ve Yüksek Seçim Kurulunun önerilerimizi hassasiyetle dikkate alması için başlattığımız #GüvenVer kampanyasını ilk olarak sizlerle paylaşmak istedik.”

“Sizleri de bu kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz. Sosyal medyadan ve diğer iletişim kanallarından yapacağımız tüm bilinçlendirme çalışmalarını #GüvenVer etiketi ile paylaşarak, kampanyamızın yayılmasına ve daha fazla kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz. Adil ve şeffaf seçimlere doğru ilerleyebileceğimizi biliyor ve seçim süreçlerinin güvenilir olması yolunda tüm bireylere önemli rol düştüğüne inanıyoruz. Bu nedenle siz gönüllülerimizi, seçim süreçlerinin her adımına sahip çıkarak  #GüvenVer’meye davet ediyoruz. “

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.