‘Dizilerde erkeklerin aksine kadınların medeni durumu yüzde yüzünün biliniyor’

Medyanın toplumsal cinsiyet eşitliğinde oldukça önemli bir rolü var. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde medyanın rolünü Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İrem İnceoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Khas + Kulüp Başkanı Bahri Can Kundak ile değerlendirdik. 

 

CibaliPosta’sında yer alan haberde, Televizyondan sinemaya, dergilerden sosyal medyaya kadar kapsayıcılığı olan medyayı toplumdan bağımsız olarak düşünmek mümkün değil. Araştırmalar, medyanın kullandığı eril dilin, toplumun kadına ve lgbti bireylere bakışını büyük ölçüde etkilediğini gösteriyor. Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İrem İnceoğlu’nun araştırmacılardan biri olduğu, TUSİAD Televizyon Dizilerinde Cinsiyet eşitliği Araştırması’nın öne çıkan detayları ise şöyle:

  • Özellikle hafta içleri “prime time” zaman diliminde tüm popüler kanallarda gösterilen yerli yapım dizilerdeki toplumsal cinsiyet temsilleri toplumun hemen her kesimi tarafından seyredilmektedir.
  • Araştırmaya ek olarak, yapılan çalışma kadınların profesyonel olarak çalışmayan karakterler kalıplarına sıkıştırıldıklarını, erkeklerin ise ekonomik olarak daha özgür, söz sahibi olduklarını ve çeşitli işlerde temsiliyet bulabildiklerini göstermiştir.
  • Kadın karakterlerin büyük bir oranı genç ve zayıf olarak karşımıza çıkar. Şişman olarak kodlanan kadınlar ise çok büyük oranda dul ve orta yaş üstünde görünmektedir. Dolayısıyla kadınlar görsel medyada tarihsel olarak onlara sürekli atfedilen iki rol olan “cazibeli ve güzel” ile “anaç ve cinsellikten arındırılmış” kalıplarının içine hapsedilmeye devam etmektedir.

    LGBTİ GÖRÜNÜMÜ YOK DENECEK KADAR AZ

    LGBTİ’nin medyada belirli bir pozitif görünürlüğü yok. Haberlerde ise, çoğunlukla LGBTİ ötekileştirilerek, cinsiyetçi bir dille yazılan haberlerde yer buluyor. Khas+ Kulüp Başkanı Bahri Can Kundak LGBTİ görünümünü şöyle değerlendirdi:

    “Feminen maskülen tavırlara kadar medya sizi nasıl davranmanız gerektiğini ya da toplumun nasıl bir LGBTİ resmi oluşturması gerektiğini belirleyen durumda.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.